Eha Komissarov: Oksjonivaliku noortekassett

04.11.2021
Vaal galerii sügisoksjon toimub 18. novembril kell 18.

Oksjoniteoste valikuga saab tutvuda SIIN. Näitus on avatud Vaal galeriis T–R 12–18, L 12–16, muudel aegadel kokkuleppel.
Asume Tartu mnt 82, sissepääs Fahle maja tagaküljel.

Seekordsel oksjonil toome teieni esmakordselt eraldi kaasaegse kunsti fookuse: enampakkumisele tulevad Regina-Mareta Soonseina, Kristi Kongi, Alar Tuule, Alice Kase, Anna Kõuhkna, Kadri Toomi, Holger Looduse ja DeStudio teosed, mis on valminud viimase kümne aasta sees.

Kadri Toomi ja Regina-Mareta Soonseina enampakkumisele tulevaid teoseid tutvustab lähemalt kunstiteadlane ja kaasaegse kunsti kuraator Eha Komissarov:

"Kadri Toom on Vaal galerii sügisoksjoni noortekassetist kindlasti kõige mitmeplaanilisem ja ambitsioonikam kunstnik, kes tegeleb nii keerulise asjaga nagu fotokeele integreerimine maastikku.

Kadri Toom on õppinud Tartu Kõrgemas Kunstikoolis maali erialal ning EKAs graafikat. Ja Toomi töökusest kõneleb ka haruldaselt pikk nimestik näitustest maailma eri paigus.

Toomi kunstnikukeel on erakordselt kaasaegne. Ta pilt on keeruliselt mitmekihiline, sest kunstnik mõtleb oma maastikke valmistades kaadrites. „Ma suumin sisse ekraanilt edastatavasse pilti ja see muutub ebatavaliseks maailmaks, milles eksisteerib vaid sisuline tühjus. Alles on jäänud üksnes ruudustik, pinnastruktuur ja vaikus. Kõik fotodel kujutatu on viirastus ja manipulatsioon,” kirjutab ta oma tehnikast.

Maastik on moodsas kunstis keeruline ala. See on üks kõige enam äraleierdatud kunstivaldkondi ja seetõttu peletab noori kunstnikke eemale. Peab olema väga tugev iseloom, et ennast maastikuga vaevama hakata.


Kadri Toom (s 1984) "Premium Brocade VII 1/" (2021) tpl’a tsüanotüüpia, monotüüpia, siiditrükk; 65,5 x 81 cm;
signatuur all paremal; alghind 1200€


"Premium Brocade" koosneb väga osavalt kokkusulatatud, ühelt konkreetselt maastikult laenatud motiividest. Kunstnik ei vormista oma motiive kaadriteks, et mitte rõhutada tehnoloogilist jalajälge, vaid tema nägemuses sujub kõikide osade koostöö – Toomi looduses valitseb harmoonia ja ilu.Kadri Toom (s 1984) "Nägemisviise perifeeriast 1/1" (2021) tpl’a tsüanotüüpia, monotüüpia, siiditrükk;

diameeter 69 cm; signatuur all paremal; alghind 850€


"Nägemisviise perifeeriast" teemaks on värv – voolav, erutav, ootamatult kokkusulav, mis oma teid pidi liikudes ehitab üles ruume. Kõrvaltvaatajana on meil raske seda maastikku konkretiseerida, kuid värviüldistusega suhtleme paratamatult. See üldistus, mis töös sünnib, kõneleb minu arvates ilust ja rõõmsast päeva veetmisest – teema, mida pandeemia-aegses kunstimaailmas kohtab väga harva. Ometi oleme just nüüd seotud maastikega ja ohutus looduses viibime palju rohkem kui tavaliselt. Kunstnik kutsub meid üles märkama ilu läbi koloriidi. Täname teda selle eest.

Regina-Mareta Soonsein töötab psühhedeelse kunsti narratiiviga, mis ilmus eesti graafikasse 1970ndatel. Tollal oli teine riik ja uustulnukas Lääne meediamaailmast sai õiguse ENSVs pilti pääseda üksnes tagasihoidliku, kõrvalise disainielemendi kujul.

Regina-Mareta Soonsein (s 1991) "Continuum" (2019) linoollõige; 135 x 72,5 cm;
signatuur tagaküljel; alghind 3200€


Soonseina suuremõõtmelised linoollõiked räägivad vaatajaga juba võimupositsioonilt. Tema voogav, lainete liikumist meenutav vorm suudab väljuda füüsilise vormimõiste piiridest. Selliste suurte vormide graveerimine puusse on kahtlemata väga keeruline ning järgnevalt kantakse graveering mitte paberile, vaid lõuendile. Raske tehnoloogia eelistamine on möödapääsmatu, kui soovitakse dramaatilise mõjuga tulemust. Töö suurele mõõtmele lisab käe jälg juurde elustavat ekspressiivsust ja ekspressiivse kogemuse parema esile pääsemise nimel toonitab kunstnik vorme veel värviga. Joontena keerduvad värvipinnad manipuleerivad vaataja optilise tajuga, garanteerides illusiooni lõplikku võitu reaalsuse üle."Vaata kogu oksjonivalikut SIIT.