"Tierras malas" 1.10.–30.10.2021

17.10.2021

1.–30.10.2021
T–R 12–18, L 12–16
Tartu mnt 82


Kunstnikud: Bleda y Rosa (ES), Aap Tepper (EST), Dovilė Dagienė (LT), Paco Ulman (EST)
Kuraator: Annika Toots
Graafiline disain: Kert Viiart

Reedel, 15.10. kell 17 toimub näitusel Annika Tootsi kuraatorituur. Tuur toimub eesti keeles. Osalemine COVID-19 tervisetõendiga.

Näitus Tierras malas keskendub maastikule kui vaatamisviisile ning arusaamale, et sama palju nagu maastik näitab, ta ka varjab. Näitusel eksponeeritud kunstnike töid ühendab huvi selle vastu, mida räägivad vaikivad maastikud ja nende representatsioonid mineviku, ajaloo ning inimeste käitumismustrite kohta. Seeläbi arutleb näitus looduse ja kultuuri vaheliste suhete üle ka laiemalt. Nimetus tierras malas (ingl. k. badlands) viitab antropotsentristlikust vaatepunktist kasutule maastikutüübile, võimaldades näitusel käsitleda seda, kuidas me kategoriseerime ümbritsevat keskkonda vastavalt esteetilistele ja funktsionaalsetele väärtustele, ning kuidas me rakendame selleks erinevaid vahendeid ja meetodeid, nagu näiteks fotograafiat. Tierras malas juhib tähelepanu sellele, kuidas esteetilisse maastikuvaatesse on peidetud kultuurimälu sageli nähtamatud ja raamist välja jäävad, unustatud, kummituslikud ja sünged jäljed.

Bleda y Rosa on hispaania kunstnikeduo, kelle loomingu keskmes on maastik kui monument, Aap Tepper uurib fotograafia rakendamist ideoloogilise vahendina, Dovilė Dagienė käsitleb taimede kaudu Leedu ununema kippuvat ajalugu ning Paco Ulman jäädvustab looduse ja inimtegevuse vahelisi suhteid linna äärealadel.

Näitus Tierras malas on osa Tallinna Fotokuu kaasaegse kunsti biennaali satelliitprogrammist. Lisainfo: https://www.fotokuu.ee


Tänud: Eesti Kultuurkapital, Tallinna Fotokuu, Vaal galerii, 1 Mira Madrid galerii, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühing, Artproof, Taavi Hallimäe, Elenor Toots, Kadri Laas-Lepasepp, Jüri Karm, Sven Lepa, Rahvusarhiiv