Raul Rajangu näitus "iCANT BREATHE" 1.–22.12.2021

24.11.2021

Detail teosest: Raul Rajangu "Mama, I can't breathe" (2021) autoritehnika

Raul Rajangu

iCANT BREATHE


BREATHING OURSELVES TO DEATH
DESPIRATION SHOW IN 3 MIXES


Vaal galeriis on avatud Raul Rajangu näitus „iCANT BREATHE. BREATHING OURSELVES TO DEATH. DESPIRATION SHOW IN 3 MIXES“.

Avamisel etendus Kadri Sireli (EE) ja Andrea van der Kuili (LAV) performance „dis-ease, please“ ning toimus tuur näituse kuraatori ja produtsendi Kalev Rajanguga.

Raul Rajangu hingamisharjutused koodiga iCANT BREATHE panevad õhku ahmima, hingeldamisruumi peaaegu ei jäägi. Vaal galeriist on saanud psühhootiline hüpo- ja hüperventilatsiooni ala, kus peapööritus on vähim, millega vaataja peab arvestama. Sest meist ongi saanud iseendi Teine, kellele tulebki põlv igaveseks kõri peale suruda. Ja meie juba ei halasta! Kogu meie kultuur lämbub, koriseb ja anub. Rajangu patoanatoomiline täpsus režiimi analüüsimisel ei jäta kahtlustki, mis tuuled puhumas on, lõiked oma absoluutses puhtuses on ühteaegu õudsed ja lummavad. Ükskord me kaotame niikuinii!

Loe lisaks:
"Kehad, mis on näitamiseks loodud" Kaja Kann | Postimees (15.12.21)
"Raul Rajangu: kunstnik ei pea allutama teost, vaid teos allutab kunstniku"" Reet Weidebaum | kultuur.err.ee (1.12.21)


Näitust eksponeeritakse kolmes versioonis: kontseptuaalne versioon igal reedel, kogupere versioon igal laupäeval ja transkontseptuaalne versioon muudel päevadel.
Raul Rajangu aka Luminoso sisenes rahvusvahelisele kunstiväljale 80ndate keskel oma skandaalselt sotsiaalkriitiliste hiigelsuurte autoritehnikas maalidega. Rajangu ühendab oma teostes assamblaaži ruumilisuse väljalõigete ja maaliga ning kasutab ka imagoloogilisi valmiskujundeid, mis on võetud otse meediast. Samas ei piira Rajangu end kindlate tehnikatega ja on kasutanud oma fantaasiate ja ulmade edastamiseks erinevaid meediume nagu tahvelmaal, video- ja ruumiinstallatsioon, 3D film, foto, aktsioon, performance ja skulptuur.

Tema teoseid kuulub Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi ja Eesti Panga kogudesse ning erakogudesse Eestis, Inglismaal, Belgias, Saksamaal, Rootsis ja USAs.

www.raul.ee Näitus jääb avatuks 22. detsembrini T–R 12–18, L 12–16 aadressil Tartu mnt 82, Tallinn (sissepääs Fahle maja tagaküljel).

Näituse avamisel osalemise eelduseks on kehtiv vaktsineerimispass või tõend koroonaviiruse läbipõdemise kohta.

Näitust toetab Kultuurkapital.