Eha Komissarov: Marko Mäetamm ja Raul Rajangu

12.11.2021
Vaal galerii sügisoksjon toimub 18. novembril kell 18. Oksjoniplatvormil oksjon.vaal.ee on registreerunud osalejatel võimalik juba eelpakkumisi teha. Oksjonilt ostetud teoste haamrihinnale lisandub ostutasu ehk buyer’s premium 10%.

Oksjoniplatvormil on eelpakkumine avatud. Registreeru oksjonile SIIN.

Sügisoksjoni valikuga saab tutvuda SIIN ja näitusel T–R 12–18, L 12–16 (Tartu mnt 82).

Kunstiteadlane ja kuraator Eha Komissarov analüüsib lähemalt enampakkumisele tulevaid satiirilisi ja humoorikaid teoseid Raul Rajangult ja Marko Mäetammelt:Raul Rajangu (s 1968) "L. Brežnev, V. Dolgihh ja Tartu leivaauto", sarjast "Poliitbüroo" (1982), autoritehnika;
66,5 x 54 cm; alghind 7300€

"Kunstipraktikaid, mis kasutasid ära ajakirjade, TV, reklaami ja kirjanduse formaate tegelikkuse tõlgendamiseks, leiab Eesti kunstist üsnagi piiratud hulgal. Need kollaažitehnikas valminud tööd pole väärtuslikud mitte lihtsalt objektidena, vaid maailma erilise lugemisviisina. Vene kontseptualistide seisukoht, et tegelikkus on struktureeritud kui keel, mida saab väljendada ka kunsti vahenditega, juhatas neid mõttele, et tegelikkuse kriitika vahendina tulebki kasutada võimude endi keelt.

Rajangu poliitpropaganda plakati põhjale autoritehnikas vormistatud teos "L. Brežnev, V. Dolgihh ja Tartu leivaauto" on selle strateegia elluviimise ere näide. Kogu nn poliitbüroo sari oli väljas ka 2016. aastal Kumus toimunud Rajangu näitusel "Nõukogude öö". Siinne teos – muide, keskmes Tartu autoremonditehases toodetud nn leivaauto – lubab poliitikuid võrrelda värskelt küpsetatud, laialiveetavate saiade-leibadega. Rajangu tollane käekiri ei paistnud silma groteski halastamatu ärakasutamisega, ta tsiteerib tegelikkusele lähedal seisvaid materjale ning eristub eeskätt konkreetsusega.


 

Marko Mäetamm "Kriitikud ja kohvimasinad" (1992) õli, vineer; 37,5 x 103 cm;
signatuur all paremal; alghind 5800€

Teos "Kriitikud ja kohvimasinad" on pärit perioodist, mil Marko Mäetamm sisenes autode maailma. Ta kujutab neid eri stiilis, eelistatum on kirev popkunsti võte. Kohvimasina algkujund pärineb tsirkusepiltide repertuaarist. Nagu pealkiri reedab, võrreldakse kriitikuid kohvimasinate ja tsirkuse-klounidega. 1990ndate kunstis valitses kunstniku vaba mõttelend ja sageli polnud ei kriitikul ega vaatajal selle juurde otsesidet. Mäetamm kehtestab ennast oma töös huumorit harrastava kunstnikuna, kes viskab julgelt nalja. Hiljem omandab Mäetamm uue autoripositsiooni, kus kunstnik justkui vaataks pildil toimuvat otse kõrvalt. Kui ta peale seda taas kirjutab end teose sisse, algavad pahandused kriitikutega, kes tahtlikult loevad pildi sõnumeid oma soovide kohaselt."


✳︎   ✳︎   ✳︎

Oksjon toimub meie hübriidplatvormil: enampakkumisel tulevad ühiselt arvesse nii saalis, oksjoniplatvormil, telefonitsi kui kirjalikult tehtud pakkumised.

Oksjoniplatvorm oksjon.vaal.ee on registreerumiseks ja eelpakkumisteks avatud.

Oksjonile registreerimine lõppeb 18. novembril kell 15. Pärast seda püüame registreerimist küll jätkata, kuid mainitud lõpuajast hiljem laekunud osalustaotlused ei pruugi oksjoni alguseks jõustuda.