Eha Komissarov: kolm hetke Ülo Soosteri loomingust

17.11.2021
Vaal galerii sügisoksjon toimub neljapäeval 18. novembril kell 18. Oksjoniplatvormil oksjon.vaal.ee on registreerunud osalejatel võimalik juba eelpakkumisi teha. Oksjonilt ostetud teoste haamrihinnale lisandub ostutasu ehk buyer’s premium 10%.

Oksjoniplatvormil on eelpakkumine juba avatud. Registreeru oksjonile SIIN.


Sügisoksjonil tuleb enampakkumisele kolm eripalgelist Ülo Soosteri teost, mis ilmestavad erinevaid perioode kunstniku loomingus. Kunstiteadlane ja kuraator Eha Komissarov avab teoseid ja nende konteksti lähemalt.


Ülo Sooster "Vaikelu klaaskuuliga" (1943) õli, lõuend; 19 x 26 cm;
tagaküljel autorsuse kinnitus (Lydia Sooster); alghind 1700€

Soosteri vaikelu tõlgendusest näeme, et Pallase-aegsed traditsioonid, mida kool püüdis sõjajärgses Tartus elusana hoida, hakkavad talle kitsaks jääma. Ta soovib vaikelu kui kunstižanri, mis kujutab loodust või esemeid tardunult, kuidagi elustada ning lülitab teose "Vaikelu klaaskuuliga" kompositsiooni suure läbipaistva klaasmuna. Seda võib aga tõlgendada ka puhutud seebimullina, millega tollal viidati bluffimisele.

Sooster maalib kohustuslikes valöörides – ja rõhuga objekti ilule – selle kompositsiooni lõpuni ning siin ei vastandu formaalselt mitte miski ühiskonnas kehtinud nägemusele maalikunstist kui kaunites toonides piltidest. Varajane Sooster oma lootuste ja esteetiliste seisukohtadega on siiani üldse läbi-uurimata teema, samas muuseumid talletavad võimalusel tema selle perioodi teoseid hea meelega.


Ülo Sooster "Kirde-Eesti muna" (1960) tušš; km 19 x 27 cm; alghind 2000€

1956. aastal vangilaagrist vabanenud Sooster otsis elamisvõimalusi Eestis, leides ajutise elukoha õde Meedi juures Jõhvis. Kogu Kirde-Eesti põlevkivibassein oli üks suur migratsioonipump, mis pakkus uut elu alustavatele noortele – ka Sooster oli äsja abiellunud – tavalisest rohkem võimalusi. Kuigi kaevandusrajoon oli esteetiliselt üheülbane, leidis laagrikogemusega Soosteri tundlik kunstnikusilm siiski ka inspireerivat – tuhamäed pakuvad teoses "Kirde-Eesti muna" võrdlust kanamuna külgede kaarjoontega.

Munakujundi kui ühe kesksema sümboli ilmumine Soosteri loomingusse tegelikult alles ootab põhjalikumat uurimist. Peagi lahkuvad Soosterid siiski abikaasa pere juurde Moskvasse, kus algab tema hoopis uus eluetapp ja põlistumine legendiks.


Ülo Sooster "Paat" (1960) autoritehnika; vm 35,5 x 52,5 cm; signatuur all paremal; alghind 4000€

1960–1964 töötas Sooster Moskvas keskendunult abstraktsete vormidega. Teoses "Paat"viitavad kodusele Eestile paadi kujundid, vormikatsetustele selle sõiduvahendi uudsed ja jõulised visioonid ning tehnika. Otsinguhoos kunstnik utreerib üksikasju ja rõhutab konstruktsiooni ilu.


✳︎   ✳︎   ✳︎

Oksjon toimub Vaal galerii hübriidplatvormil: enampakkumisel tulevad ühiselt arvesse nii saalis, virtuaalsaalis, telefonitsi kui kirjalikult tehtud pakkumised. Virtuaalsaal oksjon.vaal.ee on eelpakkumisteks juba avatud, teoseid saavad vaadata ning pakkumisi teha sügisoksjonile registreerunud ning osalustasu tasunud kasutajad.

Oksjonile registreerimine lõppeb 18. novembril kell 15. Pärast seda püüame registreerimist küll jätkata, kuid mainitud lõpuajast hiljem laekunud osalustaotlused ei pruugi oksjoni alguseks jõustuda.