Avaleht

TÄNAVUNE LUBJASSAARE LAAGER ALANUD 9.7.2010

Lubjassaare 2010
Vaal galerii korraldusel toimuv järjekorras juba kaheksas akadeemilise portreemaali laager Johann Köleri lapsepõlvekodus Lubjassaares on alanud. 5.-12. juulini kestva laagri juhendaja on ka tänavu Eesti Kunstimuuseumi restauraator Alar Nurkse. Eelmisel aastal katsetatud õppemeetodit – esmalt maalitakse KUMUs Köleri originaalide ees ning Lubjassaares tehakse tööd mälu järgi reproduktsioonidelt vajadusel detaile piiludes – rakendati sellgi korral. EKA maaliosakonna juhataja professor Kaido Ole hinnangul on taoline süsteem parem:

 „Esiteks on originaali järgi parem õppida, kuna ehtsast pildist loeb rohkem teavet välja kui reprost, mis tõsi küll, võib tihti algaja elu küll hoopis keerulisemaks muuta ja tema poolt tehtava koopias kehvemaks, kuna selle suurema teabehulgaga ei suudeta kohe hakkama saada. Paradoks. Teiseks on selline kaheosaline praktika põhjalikum, ning iseseisev osa aitab eelmist veidi vabamas vormis ja iseseisvamalt üle korrata, muuhulgas ka korrastada ja järjestada minu eelmises lauses mainitud võimalikku segadust. Kuid nagu enamasti ikka, ei saa kursuse kasulikkust hinnata ainult või eelkõige kursuse lõpuks valminud tööde taseme põhjal, sest korralik "seedimine" ja järelduste tegemine nõuab palju enam aega, ja see, mil moel kogetu omandab koha igaühe isiklikus arsenalis selgub tublisti hiljem.”

Seekordsed laagrilised on kursusekaaslased EKAst: Mart Vainre, Marta Stratskas, Aleksei Gordin, Hannele Turu ja Andres Väiko. KUMUs osales ka Lauri Eltermaa, kes tööülesannete tõttu maale sõita ei saanud.

Kolmapäeval külastasid laagrit ka Vaala tegevjuht Kaire Eerik ning õppejõud Kaido Ole. Koos tudengitega tehti kaasa tavapärane rabamatk Soomaale, kus julgemad end ka laukajärves karastasid. Hiljem einestati üheskoos Lubjassaare lahke perenaise Linda Köhleri maitsva lõunasöögilaua taga ning lasti hea maitsta värskelt korjatud kukeseentel ja mustikakoogil.

Laagri kokkuvõte tehakse sügisel, kui kõik tööd on lõpetatud ning toimub esitlus ja arutelu. Parimad tööd valitakse täiendama Köleri talumuuseumi ning Vaala selleteemast kogu.


Lisainfo:

Vaal galerii
galerii@vaal.ee
6810 871
5302 8766