Avaleht

VIHALEMM JÕUDIS KODULINNA 11.09.2007


Avasime esmaspäeval Pärnu linnagaleriis Arno Vihalemma näituse. Kuraator Eha Komissarov oli juba möödunud nädalal tööd üles seadnud ning  jäänud nähtuga väga rahule. Rootsi ja Eesti erakogudest ning Ystadi muuseumist  kokku saadud valik on ainulaadne, iseäranis oma rõhuasetusega kunstniku hilisloomingule, mida Eestis pole ülevaatlikult varem nähtud.

Poeg Rein Vihalemm luges pidulikul avamisel ette lõike isaga kirjavahetusest, kus servamisi tuli jutuks näituse korraldamine kodumaal, koguni Pärnus. Noorem poeg Peeter sekundeeris Reinu väitele, et isa oli ennekõike graafik – elavat kultuurimälu appi võttes jõuti vennaliku tõdemuseni, et Arno Vihalemm oli maalija ja graafik ehk siis ta ise näinud endas esiti maalijat.

Vaieldamatult oli tegemist mitmekülgse andega. Paljudele luulehuvilistele on ta ju pakkunud huvi hoopis kirka poeedina. Pidades 1930ndate Pärnus noore mehena leivalähedast maamõõtja ametit, hakkas siiski tema sädelev vaim otsima väljundit nii luules, mida harrastas koos noorepõlvekaaslase August Sangaga, kui ka kunstis, kus hakkas kiikama Tartu Pallase poole. Täna sobib tsiteerida kirjandusteadlast Toomas Liivi, kelle arvates “Vihalemma pilt ja luuletus on võrdväärsed, üks võimendab teist ja samas on kumbki omaette nauditav.”  Eelneva veelgi paremaks teadvustamiseks tegi Vaal galerii selle näituse puhul kordustrüki Arno Vihalemma linoollõigete ja luule mapist "Marionetid", mis ilmus 1958 Ystadis  (toonane tiraaž oli 200 eksemplari, tänane 100, huvilised võivad mapi soetada galeriist või Kumu poest).

Olime kutsunud näituse avamisele musitseerima Riho Sibula ja Robert Jürjendali. Nende valik polnud juhuslik – kumbki muusik peab Arno Vihalemmast lugu ning teadupärast on Riho Sibula autoriplaadil kunstniku puulõige "Poeet külmetab klaasmäel".

Pärnu linnagalerii direktor Alar Raudoja märkis avamisel, et see oli juba teistkordne koostöö Vaalaga (esimene oli meie rändnäitus Ajaleht Eesti kunstis, mis jõudis Pärnusse 2005). Meiegi kogesime taas asjatundlikkust ja kollegiaalsust – mis viga niimoodi häid projekte teha!

Head initsiatiivi näitas ka Tartu Kunstimuuseum, sõites Pärnusse Vihalemma vaatama täisesindusega. Kõik märgid näitavad, et nende abil jõuab see näitus Pärnu järel ka Tartusse äsjaavatud Athena keskusesse. Seejärel liigub näitus meie varasema kokkuleppe kohaselt Stockholmi Eesti saatkonda.

Loe Sirami artiklit Postimehest

Loe Sven Kivisildniku artiklit Pärnu Postimehest

Loe artiklit Pärnu Postimehest