Galerii

Roode, Esther

Kunstnik Esther Roode CV

Praegu galeriis

Sünd 15.1.1923, Tallinn
Surm 9.5.2007


HARIDUS JA ELUKÄIK

1939    lõpetas Esther Raudsepp E. Lenderi Tütarlaste Eragümnaasiumi
1944    lõpetas Tallinna I Naiskutsekooli moekunsti erialal
1944    alustas õpinguid Tallinna Riiklikus Tarbekunsti Instituudis (praegune EKA)
1947    viidi Esther Potisepp (nimi esimesest, põgusaks jäänud abielust) üle Tartu Riikliku Kunstiinstituudi (varasem  kunstikool Pallas) maaliosakonna teisele kursusele
1949    arreteeriti Esther Potisepp, Henn Roode, Lembit Saarts, Ülo Sooster, Heldur Viires, Valdur Ohakas. Esther Potisepale määrati 10, meestele 25 aastat vangilaagrit Venemaal.
1956    vabastati Esther Potisepp, Henn Roode ja teised kaaslased. Pärast Eestisse naasmist Esther ja Henn Roode abiellusid ning jätkasid õpinguid Tallinnas, Eesti NSV Riiklikus Kunstiinstituudis (praegune EKA)
1959    Esther ja Henn Roode lõpetasid Eesti NSV Riikliku Kunstiinstituudi maalikunstnike diplomitega. Pärast kunstiinstituudi lõpetamist töötas Esther Roode kunstiõpetajana Tallinna Õpetajate Majas ja Tallinna Kultuuriülikoolis. Pere hoidvas kodus kasvasid kaks tütart.
1962-78, kuni pensionieani, töötas Esther Roode maali- ja joonistamise õppejõuna Tallinna Pedagoogilises Instituudis (praegune Tallinna Ülikool), Eesti NSV Riiklikus Kunstiinstituudis ning tegi illustraatorina kaastööd kirjastustele (näit. tušijoonistused raamatule Atlandi kalu toiduks, kirjastus Valgus, 1969 jm), töötades ühtlasi loovkunstnikuna.
1971    kuni surmani oli Esther Roode Eesti Kunstnike Liidu liige.

Esther Roode on tuntud eelkõige õlitehnikas portreede ja nii õli- kui akvarellitehnikas maastikumaalide ning linnavaadete poolest. Tuntumaid portreid on näitlejanna Lisl Lindau portree (1963) ja näitleja Rein Areni portree (1969). Näitusel debüteeris kunstnik maalijana aastal 1958. Aastail 1971 ja 1975 toimusid personaalnäitused Tallinna Kunstihoones, aastal 1983 Tallinna Kunstisalongis ja aastal 1967 galeriis Le Passage. Esther Roode osales regulaarselt akvarellistide aastanäitustel ja tema maalid olid sageli esindatud nii Läti kui Leedu akvarellitriennaalidel. Ühena viimastest töödest oli kunstnikul käsil akvarelliseeria Eestimaa kirikutest. Arvukad Ida-Virumaa tööstusmaastikul valminud akvarellid on omandanud oma kunstikogusse Eesti Põlevkivimuuseum. Esther Roode töid on erakogudes Eestis, Soomes, Rootsis, Belgias, Saksamaal, Kanadas, Ukrainas jm.