Galerii

"Kunsti klassikuilt ja kaasaegseilt autoreilt" Äripäev 13.04.2006

Möödunud kevadel tutvustas Vaalas ärimees Guido Sammelselg rahvale ühte osa oma suurest kollektsioonist - kaasaegset Eesti kunsti, nüüd esitleb ta valikut oma väliskunsti kogust: Edvard Munch, Gustav Klimt, Henri de Toulouse-Lautrec, Robert Rauschenberg, Andy Warhol, Michael Bevilacqua jpt - juba klassikute hulka kuuluvate autorite graafikat ja joonistusi alates 19. sajandi teisest poolest ning jõuab välja tänapäevase popkunstini.
Näituse avamisel märkis kunstiteadlane Eha Komissarov, et see on epohhiloov sündmus, kui keegi nii väikeses riigis kui Eesti hakkab koguma rahvusvaheliselt tunnustatud kunsti, ja kiitis Guido Sammelselja valikuid. Kollektsionäär on suutnud üsna lühikese ajaga soetada endale muljetavaldava kunstikogu. Ta on loonud sidemed paljude välisgaleriidega, ta osaleb nimekatel kunstioksjonitel, -messidel. Näiteks käesoleval näitusel eksponeeritav Edvard Munchi litograafia on ostetud Oslo oksjonilt ja New Yorgist. Sammelselg kogub kuulsa norralase elu helgemast poolest - mehe ja naise suhteist, armastusest - jutustavaid pilte.
Henri de Toulouse-Lautrecilt on väljas kaks väikesemõõtmelist intiimset joonistust. Andy Warhol üllatab eelpopiliku joonistusega ning Robert Rauschenbergi esindab tema krestomaatiasse kuuluv töö.
Kaasaegsest kunstist on esindatud nii ameerika neopopi säravamaid tähti Michael Bevilacqua kui ka süngema koega Taani kunstnik Michael Kvium, kelle suuremõõtmelised tööd heidavad sotsiaalse pilgu täna maailmas toimuvale.
Veel nädala jooksul on võimalus osa saada maailmakuulsuste loomingust ühe pühendunud kollektsionääri kunstikogust.

Tiina Kolk

Artikkel