2005 >

AJALEHT KUTSUB NÄITUSELE ADAMSON-ERICUSSE 7.10.2005

Pressiteade

Reedel, 7. oktoobril kell 16 avati Adamson-Ericu muuseumis näitus „Ajaleht eesti kunstis“. Eesti Päevalehe poolt ellukutsutud Päewalehe 100. aastapäeva tähistav näituseprojekt sai pool aastat tagasi alguse Vaal galeriist, nüüdseks on see jõudnud läbi Pärnu, Tartu, Viljandi ja Rakvere ringiga tagasi Tallinna. Väljapanek on selle ajaga kasvanud huvitavamaks ja sisutihedamaks, juurde on tulnud nii uusi töid kui lähenemisnurki.

Adamson-Ericus näeme ajalehe 100 aastat eesti kunstis. Läbi 20. sajandi on kunstnikud ikka ja jälle tõstnud uudistekandja oma töö teemaks. Näeme ajalehte süvenenud talupoegi, kõvakübaraga härrasid ja noorpoliitikuid, töölisi ja oktoobrilapsi ning lõpuks täiesti tavalisi inimesi tänavalt – seda kõike Hoffmanni, Vabbe, Pirgi, Loigi jt esituses. Kunstnikud on pidanud oluliseks ka ajalehe teisi tarbimisviise. Asendamatu pannialusena on seda kujutanud Sooster, Ohakas, Janov, Pääsuke jt. Ajaleht on olnud aastate jooksul kunstnikele materjaliks ka sõna otseses mõttes. Seda on käristatud ja lõuendile kleebitud, sellest figuure välja lõigatud või ajaleheillustratsioonidest palipseste teinud – Roosvalti, Rajangu, Wiiralti jt poolt.
Siinkohal ei maksa unustada, et ajaleheveerud on meile ka uusi kunstnikke juurde sünnitanud. Meediast on kasvanud šaržide, koomiksite ja päevakajaliste pilapiltide autorid, kes meid igapäevaselt ajalehe vahel lõbustavad ja mõtlema panevad. Näitusele on koondatud kümmekond šarži Gorilt, Otto Krustenilt ja Romulus Tiituselt. Nüüd saame võrrelda, kas meedia on tänapäeval vihasem, kallutatum või julmem, taktitundlikum, ausam või pehmem kui 20. sajandi esimesel ja teisel poolel.
Näituse raames toimub Adamson-Ericu muuseumis haridusprogramm lastele, 13. novembri perepäeval on kõigil võimalus muuseumis kohtuda Eesti Päevalehe ajakirjanikega.
Näitusekollektsiooniga saab tutvuda ka aadressil www.pressifoto.ee.

Tulge näitusele! Ajaleht kutsub.

Näitus jääb avatuks 13. novembrini.

Aavo Kokk                  Ellu Maar
Eesti Päevaleht          Vaal galerii
680 4400                   6810 871
www.epl.ee               www.vaal.ee

Loe Karen Jagodini artiklit Eesti Päevalehest