2005 >

KÜLAS HAAPSALU VÄRVIKAL DAAMIL 4.10.2005

Galerii esindusel oli nauditav esmakohtumine Helju Sarnet Zauramiga tema kodulinnas Haapsalus. Teadupärast on see linn soosinud viimasel ajal kunstielu siginemist (Epp-Maria Kokamägi ja Jaak Arro kodu-ateljee, Okase suguvõsa juurdumine peatänaval, Tiina Tammetalu ja Mihkel Muti, Aet ja Jüri Kuuskemaa  suvekodud jne), ent hoopis vähem on räägitud vanast kultuurkihist. Helju Sarnet Zauram on just see inimene, kes on püsinud aastakümneid  Haapsalu kunstielu keskmes. Tõsi, see pole just koht parnassil, aga seda tänulikumad võivad olla haapsallased, et neil on aastaid olnud kunstiõpetajaks nii vahva isiksus.

Vihje selliseks külaskäiguks saime Tartust Lembit Saartsilt. See osundab ühtlasi, kui ühtehoidev on tänini see hilispallaslaste rühmitus (HSZ astus Pallasesse 1943.a ning lõpetas kunstiinstituudi 1948.a.)  Asudes elama Haapsallu, jäi Helju Sarnet Zauram vaimselt toitvast Tartu sõpruskonnast küll eemale, ta möönab isegi, et see pärssis ka osalemist näitustel, ent ometi on ta kogu oma pika elu elanud aktiivselt kunstile.
Lugupeetud inimene selles kodus on Enn Lillemets, kunstiühingu Pallas asutajaliige, kes lõimis 1999.a selle Haapsalu värvika daami pallaslastega de facto ning korraldas seejärel mitmeid näitusi.
Lisaks põnevatele töödele läbi aegade on siin harukordne võimalus kuulata vahetus esituses poolsajandi kultuurielu.  „Olen kõdunev nisutera,“ arvab kunstnik elu sügisel, mõeldes sellele, et suurem osa loomingust on juba sündinud, ent see kujund sisaldab ka reipa teadmise, et miskit tuleb veel.
Meie galerii loodab Helju Sarnet Zaurami mitmeid autoportreid esitleda ühel oma 2006.a rändnäitusel, mis peaks keskssuvel olema näha Haapsalus. Üks töö tuleb aga välja juba nüüd – sügisoksjonil!