2005 >

"AJALEHT EESTI KUNSTIS" RAKVERE GALERIIS 5.09.2005

Pressiteade

5. septembril kell 17 avatakse Rakvere Galeriis näitus „Ajaleht eesti kunstis“. Läbi Eesti rändav näitus võtab kokku ajalehe temaatika eesti kunstis 19. sajandi lõpust tänapäevani. Ligi 80ne töö seast valitud väljapanek näitab, kuidas kunstnikud on erinevatel aegadel ajalehe rolli mõtestanud. Esindatud on Oskar Hoffmanni, Ants Laikmaa, Valve Janovi, Valerian Loigi, Leonhard Lapini, Jaan Elkeni, Karl Nageli ja paljude teiste teosed. Rakveres tuleb esitlusele ka Lääne-Viru maavanemale Urmas Tammele ametisseastumise puhul kingitud maal, mille autor on Riho Hütt.

Vaal galeriist alguse saanud projekti „Ajaleht eesti kunstis“ kutsus ellu Eesti Päevaleht, tähistamaks 100 aasta möödumist Päewalehe ilmumise algusest. Tegu on rändnäitusega, mis on praeguseks olnud väljas Tallinnas Vaal galeriis, Pärnu Linnagaleriis, Tartu Kunstimajas ja Viljandi Linnagaleriis. Tulekul on näitus Tallinnas Adamson-Ericu muuseumis ja Narva Muuseumi kunstigaleriis.
Igas näitusepaigas esitleme erinevat väljapanekut, mis annab ülevaate trükisõna rollist meie elus. Näeme, et ajaleht kannab nii rahva valgustaja, ideoloogia tööriista, tähendusetute fraaside kandja kui ka lihtsalt käepärase pannialuse rolli. Rakvere Galerii näitus langeb kooli alguse ajale. Mõtelda on mõnus. Mõtelgem Rakvere Galeriis selle üle, mida räägivad meile „Rahva Hääl“ (Leonhard Lapin, 1980) või „Trükisõna talumatu veenvus“ (Agur Kruusing, 2005).

Näitus on avatud 25. septembrini.

Näitusetöödega saab tutvuda ka veebis.

Adamson Ericu Muuseumis 8.10 - 13.11
Narva Muuseumi Kunstigaleriis 18.11 - 11.12

Lisainfo:
Aavo Kokk                 Ellu Maar
Eesti Päevaleht           Vaal galerii
680 4400                     6810 871
aavo.kokk@epl.ee       ellu@vaal.ee

Loe artiklit Virumaa Teatajast
Loe Riin Kübarsepa artiklit Areenist