2005 >

"AJALEHT EESTI KUNSTIS" KOGUB TUURE 8.06.2005Näituseprojekt “Ajaleht eesti kunstis” läheb suvekuudeks puhkusele, olles seitsmest peatuskohast läbinud kolm. Vaalast alguse saanud väljapanekut on tänaseks saanud külastada nii pärnakad Linnagaleriis kui tartlased Kunstimajas. Augustis jõuab mahukas näitus Viljandisse, sealt Rakverre, taas Tallinnasse (Adamson Ericu muuseum) ning lõpetab talvekuudel Narva Muuseumi Kunstigaleriis.

Näitus, mille idee sündis huvitavast materjalist innustudes, on Eesti Päevalehe ja Vaal galerii koostööprojekt ning annab ülevaate ajalehe temaatikast eesti kunstis 19. sajandi lõpust tänaseni. Kollektsioon pakub jätkuvalt üllatusi. Viljandi muuseumist pärineb Ants Laikmaa auväärne ja suuremõõtmeline pastell Carl Robert Jakobsonist, Eesti ja Tartu Kunstimuuseumide varudest ilmusid välja sotsrealistlikud propagandatööd (Anatoli Jar-Kravšenko, Roman Treumann, Valerian Loik). Vastulöögiks toonasele tellimuslikkusele on Viiralt esindatud tuntud sarkastilisuses töölise ja kolhoositari aadressil. Jaan Toomiku esituses näeme aga 21-aastaselt teostatud venna portreed “Noorte Hääle” taustal.
“Ajaleht eesti kunstis” kehtestab ennast igas näitusepaigas erinevalt. Selgub, et teoseid omavahel siduvaid niite võib tõmmata mitmel moel. Viljandi Linnagaleriis 12. augustil avatav näitus tõotab taas tulla uuenenud koosseisus, nagu selle projekti puhul kombeks on saanud.
Võime tõdeda, et kõik senised näitused on olnud väga hea külastatavusega, ilmselt aitab siin kaasa ka Eesti Päevalehes iga näitust saatev pikupüüdev reklaam. Meeldiv on tõdeda ka Eesti Päevalehe poolset väärtustamist: kõiki näitusi on käinud avamas vastutav väljaandja Aavo Kokk.