2005 >

"AJALEHT EESTI KUNSTIS" JÕUAB TARTUSSE 23.05.2005
24. mail kell 17
avati Tartu Kunstimajas näitus “Ajaleht eesti kunstis”, mis koondab näitusesaali nii kunstiajaloo krestomaatiat, üllatavaid eksponaate muuseumilao pimedusest kui ka värskeid töid aastast 2005.

Läbi Tallinna ja Pärnu Tartusse jõudnud rändnäituse seekordne väljapanek on unikaalne, kuna esitlusele tuleb kümmekord tööd Tartu Kunstimuuseumist, teiste seas Rein Tammiku, Enn Põldroosi, Ülo Soosteri, Valdur Ohaka ja Efraim Allsalu esituses. Saja tööni küündivale kollektsioonile on nüüd lisandunud  ka Raul Rajangu ja Andres Sütevaka maalid.
Vaal galeriist alguse saanud rändnäituse „Ajaleht eesti kunstis“ kutsus ellu Eesti Päevaleht, tähistamaks 100 aasta möödumist Päewalehe ilmumise algusest. Näitus koondab ajalehe-temaatika eesti kunstis alates 19. sajandi lõpust Oskar Hoffmanni lehte uurivate talupoegadega ja lõpetades meedia rolli käsitlevate tänapäevaste töödega. Selle aja jooksul kannab ajaleht kunstnike esituses nii rahva valgustaja, ideoloogia tööriista, tähendusetute fraaside kandja kui ka lihtsalt käepärase priimusealuse rolli. “Kas „trükisõna talumatu veenvus“, millest räägib Agur Kruusingu maal, on üldse olemas või peaksime me selle ümber alati jutumärgid panema? Kas tuules laperdav kobruleht on usaldusväärne teabeallikas või killuke töödeldud tselluloosi?“ küsib Johannes Saar. Vastavad Ants Laikmaa, Eduard Viiralt, Leonhard Lapin, Lepo Mikko, Jüri Arrak, Mall Nukke, Alice Kask ja paljud teised.

Näitus on avatud 4. juunini.

Viljandi Linnagaleriis 12.08 - 27.08
Rakvere Linnagaleriis 5.09 - 25.09
Adamson Ericu Muuseumis 8.10 - 13.11
Narva Muuseumi Kunstigaleriis 18.11 - 11.12

Lisainfo:

Aavo Kokk                 Ellu Maar
Eesti Päevaleht           Vaal galerii
vastutav väljaandja    projektijuht
680 4400                     6810 871