2005 >

JOHANNES DEIMLING VAALAS! 30.04 KELL 19 27.04.2005

Sel nädalal viibib Eestis video- ja performance'ikunstnik Johannes Deimling Berliinist, kes alustab sel laupäeval Vaalast oma performance'isarja. Maailmas suurt kõlapinda tekitanud autor külastab Eestit juba mitmendat korda Jaan Toomiku kutsel ning jõudis Tallinnasse pärast vastseid aktsioone Kuubas.
Deimling peab Eesti Kunstiakadeemia interdistiplinaarse kunsti magistrantuuris neljapäevase workshopi, mis kannab nime "Tools: and how to use them". Workshopi tulemusi on võimalik vaadata 30. aprillil kell 19 Vaal galeriis.

Performance, mida Deimling Vaalas esitab, on esimene osa triloogiast, mille ühendav nimetus on “Headline”. Teine nn kujund leiab aset 1. mail Paides ning kolmas 2. mail Tallinna Kunstihoones. Kaks viimast performace´it kuuluvad aga ka rahvusvahelise Performace Kunsti Festivali “Diverse Universe” raamesse, mis toimub ajavahemikul 1.-6. mai Eesti erinevates linnades ning jõuab 7. mail Helsingisse, finišeerides 8. mail Lahtis.
Deimlingi loomingut iseloomustab eelkõige produktiivsus, kus kvaliteedile ei tehta allhindlust. Äärmiselt detailselt läbimõeldud kaadrid ja pisinüansid ning sugestiivne tunnetus moodustavad nauditava terviku.
Läbiva atribuudina esineb Deimlingi teostes redel. Redel, millest üles ronides kuhugi ei jõua ning millest polegi võimalik tippu jõuda, kui puudub tugi ja toetuspind.
Üheks märksõnaks on kindlasti iroonia: olgu see siis ühiskonna- või sotsiaalkriitline, milles autor naerab tihtipeale välja inimliku lolluse. Tema vegetatiivseid videodokumentatsioone tuleb jälgida lõpuni, sest püant (mis kunagi tulemata ei jää), on alati lõpus. Oma tegevuses ja kontseptsioonides on ta võrreldav Soome tuntuma ja staažikama performaatori Roi Vaaraga, kes samuti korduvalt Eesti tegvuskunsti üritusi on külastanud.  
Kõigele lisaks on Deimling hea pedagoog, milles paistab silma märkimisväärselt tihe koostöö oma tudengitega. Seetõttu sündisid sellise sütitava sünergia tulemusel 2004. aastal Eesti viibides videoperformance´id, milles olid kaastegevad kunstiakadeemia magistrandid Silja Saarepuu ja Villu Plink.
Käesoleva workshopi vilju saab nautida laupäeval.

Riin Kübarsepp