2005 >

ERIK SCHMIDT, VITAALNE VANAMEISTER MALLORCALT 28.02.2005


Vaala juhatuse liige Aimar Jugaste külastas Mallorcal elavat eesti kunstnikku Erik Schmidti. Naissaarelt pärit ja pagulasena New Yorgis ning Pariisis kunsti õppinud Schmidt on Eestis küllalt hästi tuntud kirjamehena (mälestus- ja kodulooraamatud Naissaarest, optikust onu Bernhard Schmidtist jne.), kuid tema esmane kirg – kunst – on olnud rohkem varjus.

Põhjuseks ilmselt kaugus, sest kui raamatud on trükitud Eestis, siis tema kunst on peamiselt püsinud mitme tuhande kilomeetri kaugusel Vahemere saarel. Üksikud kunstniku annetatud mereainelised tööd on küll näha Eesti Meremuuseumis, kuid see on siiski kübe aastakümneid kestnud viljaka loomingu hulgas. 
Schmidti üks tuntumaid töid on Mallorca Rootsi kiriku altarimaal (1985). See töö tõi talle kaasa hulga tellimusi Hispaania ühiskonnas, kus meister oli juba varemgi hinnatud portretisti ja  maastikumaalijana. 1960. aastate algusest püsivalt Mallorcal elav Schmidt on saanud suurema osa elust pühenduda kunstile ning tema pärand on rikkalik. Vaal üritab selle ainulaadse saatusega kunstniku loomingut Eestis lähemalt tutvustada.
Koostöö esimese märgina on 28. aprilli oksjonil Erik Schmidti õlimaal “Portugali lõunaranniku maastikuvaade” (1960; 41x27 cm, alghinnaga 19000.-)