2013

ARTUR LOKK "KESK-AASIA ETÜÜDE" PLATE TORNIS 27.08.2013

Näituse avamisõhtu neljapäeval, 29. augustil kell 19.
Näitus on avatud Plate tornis (Suurtüki ja Laboratooriumi tänavate nurgal) 29. augustist 13. septembrini.
Tööpäevadel kell 11-13 ja 18-20, nädalavahetustel kell 12-18.

Artur Loki „Kesk-Aasia etüüde” on valminud kunstniku loomereisil Usbekistani. Niisugused loomingulised komandeeringud, nagu neid tol ajal nimetati, olid üks Moskvast liiduvabariikidele jagatavaid soodustusi, mis pidid aitama kompenseerida suure kodumaa totaalset suletust. Põhilisteks külastuspaikadeks olid kujunenud peale Kesk-Aasia veel Krimm, Kaukaasia ja Karjala – tõepoolest väga erineva looduse ja ajalootaustaga kohad, mis andsid kunstnikele üldiselt häid impulsse.

Näitusel nähtavad tööd on pärit 1960ndate teisest poolest, mil kunstnik külastas ajaloolisel Siiditeel niisuguseid tuntuid keskusi nagu Samarkand ja Buhhaara. Sellel valikul on kindel kultuurilooline väärtus. Kesk-Aasiasse sattus teisigi Eesti kunstnikke, kuid aastakümnete järel on vähe säilinud nii terviklikke reisipiltide pärandeid. Artur Loki kui Pallase kooliga kunstniku meisterlikkust kinnitab ka nõtkus, millega ta on väljendunud eri žanrides, pakkudes vaatajale nii nauditavaid figuraalkompositsioone, loodusvaateid kui ka vaikelusid.

Artur Lokk (1928-1996) lõpetas sõja järel Tartu Riikliku Kunstiinstituudi. Mitmekülgse ja andeka inimesena jõudis ta tegutseda ka kunsti organisaatorina (Kunstifondi Tartu osakonna direktor), õppejõuna ning samuti aastakümneid koondis „Tarmeko” peakunstnikuna.

Lisainfo:
Vaal galerii
6810 871
5302 8766
galerii@vaal.ee
www.vaal.ee