2013

JÕU PIDURDUSJÄLG ENNE VORMI 05.04.2013

Loovisikute ja kunstisõprade vaimustaval osavõtul avati eile galeriis Kiwa isiknäitus „enter the untitled“. Viimati oli kunstnikul Tallinnas näitus 2010.

Meeleolud näituse avamisel oli voogavad. Eriti kuna Kiwa esitles ka oma näitusega samanimelist kontseptkataloogi, see pole niivõrd tema loomingu täpne dokumenteerimine, vaid omatte kunstiprojekt, ideede konsentraat ning edasiarendus. Galerii seinal on eksponeeritud teos „selected film stills”, mis koondab 189 filmikaadrit, kus subtiitrites esineb sõna „nothing“. Hanno Soansi sõnul „... avaldub selles teoses Kiwa nothingoloogiliste operatsioonide primaartasand, materiaalne miinimum nulli artikuleerimisel.“ Koos kahe uudselt ekponeeritud monokroomse õlimaaliga moodustab nii tervik, mis intrigeerib nii vaataja nägemis-, kuid ka aja-ja  liikumistaju. Andri Ksenofontov, kes otsis teoses tõnisvindilikku meditatsiooni punkti, oli pisut nõutu: „See näitus eitab ennast, samas tõstab ennast kuupi".

Maria Arusoo Eesti Kaasaegse Kunsti Keskusest möönis, et vernissage´i saginas jäi näituse intensiivsus talle tabamatuks. Samas Rebeka Põldsam sai kinnitust, et kunstnik on pööramas uut lehekülge oma loomingus ning ta juba ootab, mis sellel uuel leheküljel ükskord avaneb.

Kiwa avakõne oli zenbudistlikult lühike ning keeleliselt täpne ja tõlgendusi pakkuv: „Üks( )kõik“

Ja tsiteerides Kiwa isikkataloogi „And now: exit the text and enter the untitled.“