2012

LAHKUS RUTH TULVING 20.11.2012


Novembri kolmandal nädalavahetusel tuli Kanadast teade, et lahkunud on kunstnik Ruth Tulving. Kurva teate läkitas kodumaale abikaasa Endel, ülemaailmselt tuntud mälu-uurija, kelle teaduslikke avastusi tõlgendas kunstiliste vahenditega oma muu rohke loomingu seas ka Ruth ning just sellest ühishingamisest sündinud liblikakujund oli kandev teema tema näitustel Vaalas nii 1998. kui 2007. aastal. Kõik tema näitused Eestis (esimene 1987 EKMs, Vaalas esimest korda 1990) kujunesid kultuurisündmuseks. Nüüd saame vaid tõdeda, et näitus Vaalas 2007 oli tema viimane esinemine kodumaal. Too näitus, ikka inspireeritud inimese mälu töötleva eesaju ja liblika tiivulise vormi sarnasusest, toimus Endli 80. sünnipäeva raames ning tegelikult sisaldas juba hüvastijätu kammertooni. Näitus oli vahva, juubelipidu südamlik, samas nentisid mõlemad abikaasad, et vanuse tõttu ei ole reisimine Eestisse enam lihtne.

Ruth Tulvingu kohta sobib öelda rahvusvaheline daam. Tema rikkaliku faktuuriga maaliline graafika oli omanäoline ja samas kaasaegne, mis avas talle nimekaid näitusepindu paljudes suurlinnades, tõi Kanada Kuningliku Kunstiakadeemia liikme staatuse jpm. Samasuguse aktiivsusega osales ta ka Välis-Eesti kunstielus. Kuigi tema kunstikeel on abstraktne, leiab sealt popkunsti võttes plakatlikke detaile viitega NSVL okupatsioonile ja muud poliitilise meelsuse peegeldust. Rahvusvaheline daam ja Eesti tütar, need näisid tema puhul koostoimivat nagu liblika tiivapaar. Kui Eesti sai vabaks, lisandus tema kodumaakülastuste marsruuti kohustuslik sõit Narva, üldse Ida-Virumaale, neid käike nimetas ta oma missiooniks, good willi külvamiseks paigus, kus eestlus oli sattunud haprasse olukorda.

Ruth Tulving on mälestustes öelnud, et tema kujunemisel sõltumatuks isiksuseks on olnud suur osa Endlil, keda ta silmas esimest korda sõjapaos Saksamaal Geislingeni Eesti gümnaasiumis, kui oli alles 14-aastane. Kui mõelda järgnenule, siis - on see vast tõepoolest olnud üks imeline (koos)elu! Hoiame seda oma kultuurimälus.