2012

VAAL GALERII SUVEOKSJON 2012 09.06.2012


Vaal korraldab 14. juunil algusega kell 19 suveoksjoni.
Oma 22 tegevusaasta tähistamiseks paneme enampakkumisele 22 väärt teost. Numbrimaagia on meid sedapuhku inspireerinud küll, kuid eeskätt arvuliselt „riimuva” sümboolikaga, midagi enamat, peidetud ja saladuslikku ei tasu sellest kombinatsioonist otsida. Teoste piiratud arv tähendab korraldajale tihedamat sõela. Kas ja kuidas see õnnestus, see on, head kunstisõbrad, nüüd teie hinnata. 

Täieliku valikuga oksjonitöödest saate tutvuda siin ja alates 12.06 galeriis.

Ü.Sooster
Nii suur ja esinduslik valik Ülo Soosteri töid oksjonil on haruldane olukord. Selletasemelisi Moskva perioodi töid on Eesti oksjoniturul liikunud vaid mõni üksik, Vaalas viimati 2007. aasta kevadel („Kolm rohelist kadakat” 1966/68). Valiku teebki hinnaliseks just see, et siin on esindatud kõik Soosteri lemmikkujundid: kadakad, muna, sürrealistlik figuratiivsus.

Oksjonile tuleb ka kunstiajalooliselt väärtuslik Eerik Haameri „Ruhnu tants“ (1944), mis sattus legendaarse Tartu Ülikooli kunstiajaloo professori Sten Karlingu kogusse. „Ruhnu on nagu loodud kunstniku jaoks, ilu ja harmoonia seisukohalt,” on kunstnik ise märkinud. Tõenäoliselt on kunstnikku emotsionaalselt mõjutanud ka hüvastijätu meeleolu, sest käes oli viimane kodumaa suvi ja ta liikus Ruhnu kaudu pagulusse. Haamer on hämarduva suveõhtu loodust ja situatiivsust, kogu seda lummust kujutanud sülemite kaudu: valgetes pluusides tantsijate sülemi kohal näeme omakorda kastaniõite sülemit.

Endel Kõksi „Tartu vaade“ (1938) on samuti Sten Karlingu kogust, kuigi selle töö käekäigu kohta on vähem teada. Kuivõrd maal on dateeritud 1938, on võimalik, et Karling omandas selle juba Tartu päevil. Kunstnik kujutab oma endist kodulinna Tartut tinglikus vormikeeles Emajõe Ateenana paigutades lõuendile kõik linna märgilisemad ehitised. Tartu selline „koondportree” on igatahes Kõksi loomingus väga põnev nähtus, kuid kunstiteadlase Tiiu Talvistu hinnangul asetub loogilisse jadasse tema teiste sellest ajast teadaolevate töödega.

Oksjonile tuleb veel Günther Reindorffi, Elmar Kitse, Karin Lutsu jt loomingut.

Lisainfo ja oksjonile registreerumine:

Vaal galerii
6810 871
5302 8766
galerii@vaal.ee