2011

SELGUSID LUBJASSAARE LAAGRI PARIMAD TÖÖD 20.12.2011

Kolmapäeval, 14. detsembril võtsime Kumus kokku tänavuse Lubjassaare kunstilaagri. Vaal galerii on Lubjassaare laagrit korraldanud kunstitudengitele koostöös Köhleri talumuuseumiga juba 9 aastat järjest. Ka sel aastal oli laagri juhendajaks restauraator ja tunnustatud Köhleri ekspert Alar Nurkse.

Tänavusuvise laagri töömeetodis oli tunda tinglikku vastandamist: kui alguses töötati natuurist ehk Köhleri originaalide järgi Kumus, siis Lubjassaare praktika oli intrigeerivam-esitati väljakutse mälule. Üliõpilased said võimaluse kasutada oma mälu nii vormi, värvi kui ka meeleolu edastamiseks. Mõnedel noortel tuli see märgatavalt hästi välja, teiste jaoks oli see põnev õppimise ja otsimise protsess.

„Mälu on liikunud pigem pulkadele ja muudele välistele salvestistele,” kommenteeris Alar Nurkse mälu rolli muutumist. „Samas kunstnik peab teadvustama keskkonda, kus me elame ja välja võtma sellest kontsentraadi ja endale mällu salvestama edastamaks seda oma loomingus. Selle kaudu muutub maailm must-valgest nüansirikkaks, eristuvad erinevad plaanid.”

Traditsiooniliselt valitakse valminud töödest välja kaks, millest üks jääb Lubjassaarde, teine Vaal galeriisse. Nii on juba kogunenud täiesti arvestatav valik Köhleri koopiatest. Seekord eristus selgelt nii oma ainese valiku kui ka küpse teostusega Jana Soansi töö „Itaallanna”, mis valiti Vaala kogusse. Köleri talumuuseumi läheb Katariina Meisteri „Roomlanna”, mis jäi silma isikupärase stiilitunnetuse ja hea maalitehnikaga.