2011

JAAN TOOMIKU JUUBELINÄITUSE AVAMINE VAALAS 05.11.2011


Jaan Toomiku juubelinäituse „Turist” avamine neljapäeval tekitas märgatava kultuuriturismi voo all-linnast Vaala. Toomik on meie kunstis kuum nimi, mõnedele juba elav klassik, sellegipoolest polnud üritus liiga protokolliline, väljendades natüürmorti sätitud ja kangestunud juubilariga. Hea sellekohase märgina saabus esimese külastajana kohale Ants Juske, seejärel jõudsid kohale kõik siinse kunstielu olulisemad institutsioonid ja suveräänid nagu Kunstnike Liit, Lembit Sarapuu, Kumu, Lemming Nagel, Kultuuriministeerium, Tiit Pääsuke, Leonhard Lapin, Jaan Klõšeiko, Mart Lepp – kogu avamine möödus kollegiaalses suminas.

Missuguse jälje jätab „Turist” lõppeva aasta kultuurikalendrisse, see võib ju formaalselt selguda õige pea, kuid milleks rutata, Toomiku masti mehe looming avaneb meile veelgi põnevamalt pikemal ajateljel. Selline teekonda nägev või vähemasti haarata püüdev meetod näib sarnanevat ka kunstniku enda käsitlusega, sest ta töötab pidevalt mälestuslike hetkedega. Vaal galeriil on hea meel märkida, et oleme sattunud meiegi  tema mälupesast lõuendile: ühe värske maali „Kohtumine sõbraga Marfas (Texas)” kohta ütleb autor, et inspireerub seal paarkümmend aasta tagasi Vaalas toimunud esimesel isiknäitusel kasutatud logost. Aitäh, Jaan, väike tsitaat ergutab meidki oma lähilugu tolmuvabaks tõmbama ja nägema uusi seoseid.

Rõdusaali boksis nähtav uus video „Jooks” kinnitab, et juubilar on parimas vormis ka videokunstnikuna. Toomik on videos lühivormi meister ja need tulevad tal välja nagu haikud – napid, aga tuumakad. Ja helikeelt oskab ta samuti kasutada. Piiriülene tegija, pole kahtlust.

Seegi oli hea märk, et viimasena lahkus avamiselt Jaan Klõšeiko, teadmamees visuaalides ja kõiges muuski, mis kultuuriinimesi erutab, ja podises temagi veel uksel videost ja veelkord videost. Aga kõige parem on, kui tulete seda ise vaatama.

Näitus on avatud 26. novembrini.

Jaan Toomiku juubelinäituse avamine 2011
Jaan Toomiku juubelinäituse avamine 2011
Jaan Toomiku juubelinäituse avamine 2011
Jaan Toomiku juubelinäituse avamine 2011