2011

TÕNIS LAANEMAA VANALINNA VAATED PLATE TORNIS 30.08.2011

Tallinn. Vaade Toompealt

30. augustist 11. septembrini on vanalinnas Plate tornis (Suurtüki ja Laboratooriumi tänavate nurgal) avatud Tõnis Laanemaa vanalinna teemaline graafikanäitus „Tallinn. Tõnis Laanemaa. Linoollõige, ofort, kuivnõel“. Näitusel olevad tööd on läbilõige kunstniku Tallinna teemalistest teostest.

1965. aastal valis Tõnis Laanemaa oma diplomitööks turismiplakati, tehtud töödest kaks kujutasid Tallinna. Sellest ajast peale on Tallinn jäänud kunstniku meelisteemaks. Tänaseks on Laanemaa teinud ligikaudu 100 erinevat Tallinna teemalist teost, mis kõik on loodud tema ainulaadses stiilis, andes edasi kunstniku nägemust sellest linnast.

Oma isikupärase stiili on autor kujundanud välja lähtudes keskajal levinud puugravüüri tehnikast. Esimeseks innustuseks oli kunstnikule Nürnbergi Piibel, kus esmakordselt kasutati laotavaid tähti ja puugravüüre. Suurteks õpetajateks olid autorile Düreri ja teiste kunstnike puulõiked ja hilisemad vasegravüürid, millega tutvustati kuulsaid maale. Kõikidesse oma töödesse on Tõnis Laanemaa püüdnud lisada kaasaegset hingust, soovides elustada puulõiget tänapäevases võtmes. 

Näitus Plate tornis on Vaal galerii iga-aastane eriprojekt (möödunud suvel esitlesime Jaan Klõšeiko ning ülemöödunud suvel Vive Tolli loomingut), mille eesmärk on teadvustada Tallinna vanalinna üht ainulaadset ja seni vähe kasutatud ajaloolist hoonet võimaliku näitusepaigana.

Sissepääs teisipäevast pühapäevani kell 12-14 ja 16-18. 

Lisainfo:

Vaal galerii
6810 871
5302 8766
galerii@vaal.ee
www.vaal.ee