2011

TANDEMI KOORT-SAAG VESTLUS PEETER SAUTERIGA EHK ARTIST TALK VAALAS 8.5.2011

Vahetult enne oma näituse lõppu kohtusid kunstnikud Andres Koort ja Sven Saag Vaalas kirjanik Peeter Sauteriga, et veinipokaali taga vestelda maalimisest, kirjutamisest, loomingulistest paralleelidest ning paljust muust.

Peeter Sauter tõmbas kirjanikuna huvitava paralleeli - kui kirjanikel esineb kartus valge paberi ees, siis kunstnikud tunnevad sarnast hirmu valge lõuendi ees. Andres Koort tõi välja uue tahu oma loomeprotsessist, väärtustades maalimisprotsessi kõrval võrdselt vaatlemist. Ummikseis võib olla viljakas, just vaadeldes hakkavad hargnema uued mõtterajad ja avanevad uued paralleeltasandid. Sven Saag täpsustas, et tähtis pole millega maalida, pole vaja peeneid värve ega kalleid pintsleid, piisab ideest, ateljeest ja lõuendist. Sealt edasi on maalimine täiesti intuitiivne tegevus, kus mõte võib tegeleda kasvõi kommunaalteemadega, ent käsi maalib.

Kunstnikud nõustusid, et kuigi nad esinevad tandemina ja saavad inspiratsiooni teineteise maalidest ja seltskonnast, on nende tööd täiesti erinevad ning ei konkureeri teineteisega. Samas suudavad nad lugeda üksteise maale peene nüansseerituseni, kuni selleni, kui head veini sõber maalimise ajal jõi või millised mõtted ja meeleolud hinges valitsesid.

Vestlusest selgus intrigeeriv tõsiasi - juba 10 aastat maalivad nad ühte pilti. Parim pilt on ülemaalitud pilt, sest selles hakkavad tööle juba mitme töö ideed ja loomisprotsessiga kaasnevad endorfiinid segunevad lummavaks kokteiliks. Oluline on, kuidas maalimine kujundab kunstnikku, sarnaselt kuidas tekst kujundab selle kirjutajat, muutes teda paremaks inimeseks. Kõik vestlusringis osalejad nõustusid, et niipea, kui nad ükskord on saanud tarkadeks inimesteks, lõpetavad nad loomise ära.