2006

"MITMEPALGELISELT PRAEGUSAJA MAALIKUSTIST" Äripäev, 14.07.2006

Jaanuaris 2006 saadeti kõigile Eesti Maalikunstnike Liidu liikmeile üleskutse osaleda intrigeeriva nimega aastanäitusel "Päästke Willy".

Kas näitus suhestub käraga Tõnismäe pronkssõduri, nn Aljoša ümber? Kas keskkonnaminister Villu Reiljani, koduse naftareostuse ja "Free Willy" näitusekontseptsiooni vahel on mingi seos? Kas näitus võiks mingil kombel suhestuda Vaal galerii mõne aasta taguse sunnitud lahkumisega Väike-Karja tänavalt pärast seda, kui kultuuriministeerium kinnistu Finkide kinnisvaraärile maha parseldas? Umbes niisuguseid küsimusi esitati näituse idee autorile ja kuraatorile, kunstnike liidu presidendile Jaan Elkenile.

"Vaalaliste ohustatud asendist maailmameredes on palju räägitud; kindlust, et liik püsima jääks, ei ole siiani. Väikese Willy otsasaamine (infarkt?) otse telekaamerate pilgu all Thamesi jões 2006. aasta jaanuaris räägib sellest, et me ei tea tuhkagi vaalaliste hingeelust ja käitumistavadest. Kuidas saaksime rääkida asjadest, millest me midagi ei tea?" küsib Elken.

Väljapanekul osaleva 40 autori seas on iga kunstnik jäänud oma teema ja liistude juurde, kuraatori kompetentsi ei kuulunud tööde sisu mõjutamine mingilgi määral. "Näituse Willy-kontseptsioon tugevnes-nõrgenes töö käigus, vastavalt laekuvatele ettepanekutele. Näitus protesteerib omal skisoidsel kombel ka nõmedate ja mittemidagiütlevate slogan'ite vastu, pöörates kureeritud maalinäituse kui ilmvõimatu nähtuse jandiks. Maalikunstnik dirigeerib ja kureerib teema piires ennast alati ise," arutleb kunstnike liidu juht.

Heameel on tõdeda, et sel väljapanekul osaleb kõrvuti tuntud maalikunstnike Tiit Pääsukese, Mari Roosvalti jt ka äsja ülikooli lõpetanud, alles loometee alguses olevaid noori maalijaid. "Näitusesaalis kujunenud dialoogid vanemate kolleegidega arendavad noorkunstnikke, kes saavad end määratleda käesolevas kunstisituatsioonis," märgib kuraator.

Väljapaneku kujundajana polnud Jaan Elkeni eesmärgiks kellegi pilte tõrjuda, vaid välja panna kõik esitatud maalid. Vaala seinad on tihedalt taiestega kaetud ning see loob rõõmsa üldmulje.


Tiina Kolk