2006

"VALIKUTERIKAS NÄITUSTE KAVA" Äripäev, 7.07.2006

Suvine näituseprogramm on kui õitsev aas, mille rõõmsas üldmuljes leiab uudistamisväärset nii asjahuviline kui ka erialainimene.

Kumus on lisaks püsiväljapanekule Eesti kunsti ajaloost kaks suurejoonelist näitust. Mai Levini koostatud "Ühest sajandist teise" annab põhjaliku ülevaate kaksikvendade Kristjan ja Paul Raua loomingust, sel nädalal avatud "Kogutud kriisid" esitab tagasivaate möödunud kümnendi võtmetöödest.

Kunstigurmaanidele on maiuspalaks Adamson-Ericu muuseumi näitus "Armastus Strasbourgis", millel eksponeeritakse Wiiralti aastatel 1926-1934 Pariisis loodud teoseid Soome helilooja Juhani Komulaineni kollektsioonist. Suurema osa väljapanekust moodustavad joonistused, visandid, eskiisid (näiteks ka tuntud gravüüridele "Mon Paris" ja "Põrgu"), aktikrokiid, fantastilised pead ja portreed.

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis on uus püsiekspositsioon pealkirjaga "Ajamustrid 2", mis pakub ülevaadet eesti tarbekunsti ja esmakordselt ka disaini arengust. Samas on 13. augustini võimalik vaadata näitusel "Elaan" läbilõiget klaasikunstnike Pilvi Ojamaa ja Leida Jürgeni pikast loometeest.

Arhitektuurimuuseumi paeluv suvenäitus "Arhitektid võistlevad" tutvustab 15 aasta jooksul toimunud arhitektuurikonkursse.

Külastamist väärivad Vaal galeriis toimuv Eesti Maalikunstnike Liidu aastanäitus "Pääste Willy/Free Willy" ja Hobusepea galeriis nahakunstnike aastanäitus "Ülev aade".

Tartu Kunstimuuseumi püsiväljapanek "Tartu kunsti lood" vaatleb Taaralinna kunsti arengulugu enam kui poolteise sajandi lõikes seal õppinud, õpetanud või tegutsenud kunstnike ja rühmituste kaudu. Kuigi lõviosa kuulub maalikunstile, on esindatud ka skulptuur ja graafika. 21. juulist saab samas vaadata näitust ""Pallase" skulptorid". 22 autori seas on skulptuuri eriala 15 vilistlase, õppejõudude Starkopfi ja Melliku ning teiste seda ala kunstikõrgkoolis viljelnute looming - midagi noorpõlvest, vahepealt ja küpsest perioodist.

Pärnus kogub publikumenu XIII rahvusvaheline aktinäitus "Mees ja naine", Haapsalus toimub mitmeid kunstiüritusi - Evald Okase muuseumis võib homsest alates imetleda Johannes Pääsukese fotosid. Samas saavad hoo sisse IV Haapsalu Klaasipäevad, kus rahva silma all sünnib kunstnike looming. Valminud töid eksponeeritakse 23. juulist 13. augustini Evald Okase muuseumis.

Näitusi, kunstilaagreid ja -töötubasid korraldatakse suvel rohkesti. Igas linnas toimub mingi kunstiüritus, milles osalemine võib lisada puhkusele värve.


Tiina Kolk