2006

EDUARD KUTSARI NÄITUS JÕUDIS ELVASSE 1.09.2006


31. augustil avati Elvas Tartumaa Muuseumis Eduard Kutsari (1902-1970) tööde näitus. Juunis oli suur osa esitletud töödest näha Vaal galeriis ning see oli sajaprotsendiliselt koostatud Kaja ja Urmas Kivisalu erakogu põhjal. Nüüd jõudis näitus Elvasse, kunstniku kodulinna, kus seda täiendas valik töid sealse muuseumi mahukast Kutsari-fondist.

Elva linnapea Urmas Kruuse rõhutas avamisel, et Eduard Kutsari pärandit tahetakse hoolega hoida ja väärtustada. Selle suurmehe tähendust peame rohkem avama, arvas ta ning lisas, et  tal on Kutsariga seoses isiklikke emotsioone, kuivõrd on elvalasena elanud koguni samas tänavas (Kärneri 2 asuv Kutsari majamuuseum on praegu konserveeritud seisundis).

Tartumaa muuseumi juhataja kt Kaido Orula ja pedagoog-kuraator Anneli Aan tänasid kokkutulnuid, kelle hulgas oli nii neid, kes kunstnikku veel ise mäletasid, kui neid, kes on tema loomingut uurinud juba kultuuriallikate kaudu. Näiteks Milvi Lankots, kellel valmis 1980. aastal Kutsarist ülikooli diplomitöö.

Niimoodi kahest allikast – perekond Kivisalu erakogust ja muuseumi fondist – kokku saanud näitus peaks olema kunstihuvilistele piisavalt ülevaatlik ja loodetavasti ergutab edasist huvi selle peene tundemaailmaga looja vastu. Kunstniku sisemaailma aitavad paotada mitmed autoportreed, nende valik sellel näitusel on märkimist väärt. Lõuenditelt hoomab tundliku natuuri eri seisundeid, milles aimub nii argielulist heitlikkust kui mängulustilist Spieli.

Muuseumirahvas arvas, et nad said impulsse järgmiseks näituseks, kui kodulinnas ja kaugemalgi tahetakse tähistada Kutsari 105. sünniaastapäeva.

Näituse Elvas Tartumaa Muuseumis jääb avatuks 14. oktoobrini.

Näituse pressiteade