2006

TALVIKU MÄLESTUSNÄITUS STOCKHOLMI SAATKONNAS 02.06.2006

Neljapäevast on Stockholmi Eesti Suursaatkonnas maalikunstnik Herman Talviku juubelinäitus. Suursaadik Jüri Kahn ütles avamisel, et see on ainulaadne võimalus tutvustada üht Eesti suurkuju, kelle viljakas looming jagunes saatuse tahtel Eesti ja Rootsi perioodiks. Kohal viibisid ka näituse korraldajad, Vaal galerii juhatuse liige Aimar Jugaste ja Viinistu Kunstimuuseumi omanik Jaan Manitski, kes meenutas sooja sõnaga aastakümnete tagust esmakohtumist kunstnikuga Funäsdalenis. Avamisel viibisid ka tütred Liina ja Mirjam oma lastega.

Aimar Jugaste ütles, et see on osa Vaal galerii programmist teadvustada kodumaal paremini Välis-Eesti kunsti. Jugaste tunnustas ka Eesti Kultuurikoondist, kes korraldas nädalapäevad varem Eesti Majas samuti Hermann Talviku mälestusnäituse, kuhu oli peamiselt koondatud graafika. Kuna mõlemad näitused tuginesid paljuski perekonna päranduses olevatele töödele, siis oli võimalik valikuid teadlikult suunata, andes kokkuvõttes mitmekülgsema ülevaate loomingust.
Näitusel on väljas 21 tööd, põhiliselt maalid alates Talviku õpinguaegadest Helsinki Ateneumi kunstikoolis ning lõpetades hilisloominguga kunstniku lemmikkohaks kujunenud Funäsdaleni mägedes Kesk-Rootsis. Näha saab ka kunstniku lese Irma Talviku päranduses olevat Maire Männiku portreed Herman Talvikust.
Herman Talviku sünnist möödus 31. mail 100 aastat. Rootsi ja Eesti erakogude põhjal koostatud mälestusnäitust saab Eestis näha alates 9. juulist Viinistu Kunstimuuseumis.