2006

HIIRTEST JA INIMESTEST BERLIINIS 21.04.2006

Äsja jõudis Berliinist tagasi kunstnik Maarit Murka, kes külastas Vaala kunstipreemia laureaadina seekordseks preemiareisi sihtkohaks valitud Berliini biennaali.
Neljandat korda toimuv biennaal kannab nime „Hiirtest ja inimestest“ ja kulgeb Ida-Berliinis Mitte linnaosas mööda Auguststrasse tänavat. Eelmistel kordadel tuntust ja tunnustust kogunud kunstisündmus oli seekord viidud tavatusse keskkonda, näitused paiknesid nii avalikus kui privaatses ruumis.

Kuraatorid Maurizio Cattelan, Massimiliano Gioni ja Ali Subotnick valisid toimumispaigaks endise juudi linnaosa, mis tänaseks on toibunud eelmiste aastakümnete sündmustest ja kannab värskeid ideid ja hoovusi, olles samas veel kammitsemata jäikadest traditsioonidest ja piirangutest. Biennaal kulgeb kirikust vanasse juudi tütarlastekooli, mööda eri aegadel valminud erakortereid, üht ballisaali ning jõuab välja vanasse surnuaeda. Aja jälgi kandvad hooned avavad vaatajale liigutavalt seni varjus olnud jutustuse ning annavad väliskülalisele lähivaate Berliini hiirte ja inimeste elust.
Murkaga kaasa reisinud kunstiteadlane Eha Komissarov hindas, et kuraatorid on ekspositsiooni koostamisel lähtunud viimase aastakümne tähelepanuväärsematest teostest ega pretendeeri tööde uudsusele või esmaesitlusele. Seetõttu andis biennaal hea ülevaate lähimineviku kunstilistest arengutest. Murkale avaldas biennaalil enim muljet kohaspetsiifiline installatsioon, Berliini moodsa kunsti muuseumis Hamburger Bahnhofis inspireeris aga staarkunstnike julgus kasutada suurt formaati ja ebatavalisi väljendusvahendeid.