2006

KÜLAS HELGA JÕERÜÜDIL 12.01.2006

Külastasime Pirital elavat Helga Jõerüüti (s.1925), kes kuulub nn järelpallaslaste väga kokku hoidvasse rühmitusse. Kool ristiti õpingute ajal õigupoolest riiklikuks kunstiinstituudiks, kuid kuna õppejõud ja õhustik säilis, on viimased õpilased end isekeskis ikka pallaslasteks nimetanud (Ado Vabbe käis Jõerüüdi diplomitööd juhendamas veel siis, kui professoritiitlist ilma oli jäänud). Helga Jõerüüdi kursusekaaslased olid Ülo Sooster ja Valdur Ohakas, Lüüdia Vallimäe-Mark ja Silvia Jõgever – viimased olid Jõerüüdi kooliõed Tartus juba enne Pallast.

Veidi vanem Vaavi (Valve Janov) oli Helga Jõerüüdile lausa iidoliks, samas kui kõige rohkem näib ta hindavat Lüüdit (Vallimäe-Mark). Viimased 50 aastat Tallinnas elanuna on vanaproua tänaseni tulihingeline tartlane, serveerides kohvi Tartu Tütarlaste Gümnaasiumi parimate kommete kohaselt.
Helga Jõerüüt on aastaid loonud lasteraamatutele illustratsioone, kuid selle kõrvalt tegelenud jätkuvalt ka maalimisega: ta on monotüüpiameister. Looduses teostatud maastikuvaated on talle kõige omasem töötamisviis, loomelaad tuleneb aga kujutatavast objektist ja võib seetõttu olla varieeruv, räägib Jõerüüt. 23. jaanuaril avatakse G-Galeriis tema näitus „Monotüüpiad“, kus esitletakse võluvaid väikevorme läbi aastakümnete.