2015

AUGUST KÜNNAPU "ARGIPÄEV JA LÕPMATUS”


                


Näituse avamine on neljapäeval, 12. novembril kell 17.
Näitus on avatud 12. novembrist kuni 12. detsembrini.


Neljapäeval, 12. novembril kell 17 avatakse Vaal galeriis August Künnapu maalinäitus “Argipäev ja lõpmatus”. Eksponeeritud on kunstniku 15 uut akrüülmaali.

Näitusel olevate teostega saate tutvuda siin, suuremate mõõtmetega fotod on üleval Google Drive'is.

Ei ole midagi lõpmatumat kui argipäev. August Künnapud huvitab seejuures tugevate kujundite jõud ja meeleolu, nende seletamatus – nii žongleerib ta argipäeva korduvuse tähistamiseks sümbolitega erinevatest ajastutest. Kunstniku lapsepõlv Nõukogude Eestis 1980ndatel, Ida-Saksa fotožurnaalid 1970ndatest, mustvalged postkaardid Eesti Wabariigi aegadest ja Sahara kõrbe külastus eelmisel aastal põimuvad teostes ühtse maalikeelega väljendatud argihetkedeks.

Briti kunstnik Sarah Lucas värvis oma näituse seinad 56. Veneetsia biennaali näitusel kollaseks ja avaldas lootust, et näitus võiks mõjuda kui magustoit. Vägivallatu võitlejana sõdib ka Künnapu oma teostega pimeduse ja rõskuse vastu, leides hallist argipäevast kirkaid värve ja naervaid inimesi. “Vaatlen argipäeva siginat-saginat – meesterahvas väljub tehaseväravast, poiss viib kõrbes läbi teetseremooniat, tüdrukud vahetavad hoogsalt mõtteid balletisaalis, matkaseltskond sammub keskpäeval mööda ootamatut teerada,” kirjeldab kunstnik. Kogu näituse tegelastegalerii viibib hetkes – siin ja praegu. Murekoormad on jäänud kaugele minevikku ja ootused paremast elust kaugele tulevikku.

August Künnapud on nimetatud viimaseks eesti modernistiks, tema looming on austusavaldus maalikunstile, värvile ja selle lõpututele võimalustele. Kunstniku firmamärgiks kujunenud kassimaale võib võrrelda Ülo Soosteri muna või René Magritte'i kaabudega. 1990. aastatest eesti kunstiväljal tegutsev Künnapu on esinenud mitmetel ühis- ja isikunäitustel, õppinud Eesti Kunstiakadeemias ja Londonis ning pälvinud 2007. aastal Konrad Mäe preemia.

Fotol: August Künnapu "Mõttevahetus balletisaalis" (2015)

Näitus meedias:
August Künnapu saates "OP!" (11.11.2015)
"Aktuaalse kaamera" kultuuriuudistes (11.11.2015)

Lisainfo:
Vaal galerii 
6810 871 
5302 8766 
galerii@vaal.ee