2015

VAAL GALERII SÜGISOKSJON 5. NOVEMBRIL 25.09.2015


                  Konrad Mägi "Capri" (1922-1923) õli, lõuend - alghind 54 000 eurot. 
        
Vaal galerii traditsiooniline sügisoksjon toimub neljapäeval, 5. novembril algusega kell 19. Pakkumisele tuleb 53 teost hinnatud autoritelt nagu Konrad Mägi, Paul Raud, Eduard Wiiralt, Johannes Saal, Lepo Mikko, Tõnis Vint jt.

Oksjoniteoste näitusega saab galeriis tutvuda 2. kuni 5. novembrini kell 11-18.

Teoste kataloog on kättesaadav galerii kodulehel ning teoste fotod suuremas formaadis on üleval Google Drives.

Oksjonil saab pakkumisi teha oksjoni ajal saalis ja telefoni teel ning eelnevalt kirjalikult. Lisainfo ja registreerumine galeriis kohapeal, telefonil 5302 8766 ning e-maili teel galerii@vaal.ee.

Kohtumiseni oksjonisaalis!


Eesti kunsti sügisoksjonid on nüüd teie ees kogu oma aastaajale kohases värvide lopsakuses. Neid värve on lõuendile kantud suure kirega ning neid värve on galeriisse koondatud õhina ja hoolega. Värvide ringkäik, mis vahel tähistab vägagi pikki ajasamme, jätkub. Värvid jõuavad koju – elamusena, interjööri-i-täpina, investeeringuna.

Meie oleme sellise ringkäigu suured entusiastid.

Vaala sügisvaliku ilmselt kuulsaim teos on Konrad Mägi õlimaal „Capri“ (1922-23). Selles on muidugi üllatust: albumifotoga võrreldes on maal tegelikkuses palju kirkam ja koloriitsem. „Minu natuuris on ikka vist midagi väga lõunamaalast,“ kirjutas kunstnik 1921. aasta lõpus Itaalias viibides. Ning tõepoolest, kunstiteadlased on üksmeelel, et just Itaalia luitunud marmor ja järsud kaljud inspireerisid äkilise loomuga Mägit looma oma parimaid teoseid. Selle kodumaale naasnud „Capri“ maali provenientsile lisab põnevust detail, et lõuendi tagaküljel kinnitavad kunstniku surma järel teose autentsust Pallase esimees Fr. Tuglas ja sekretär Juhan Pütsepp.

Äsja, 22.10 tähistasime kaksikvendade Paul Raua ja Kristjan Raua 150. sünnipäeva. Juubeli puhul on sügisoksjonil Paul Raua maal „Sirelid“ (u 1912-1919). Raua meisterlikkus avaldus nauditavalt koduse süžeega teostes, nagu just „Sirelid“ kahtlemata on. Paul Raua signeeritud töid liigub kunstiturul haruharva, ka on selle töö formaat märkimisväärne. Midagi niisugust võis viimati näha kunstniku mälestusnäitusel 2006 Kumus, kuhu ongi koondunud Paul Raua pärandi paremik.

20. sajandi teise poole kunsti valikus on kaks tööd Lepo Mikkolt , kindlasti ühelt kõige omanäolisemalt ja mõjuvõimsamalt figuurilt sõjajärgse modernismi ajastu eesti kunstis. Lepo Mikko 1960.-1970. aastate retrohõngulised maalid tekitasid juba kevadoksjonil elevust. Ka seekordsed teosed on kunstniku loomingu kõrgperioodist, kui teda huvitas figuraalsus monumentaalvormides. Vaadakem näiteks „Loojangut“ (1968): sihvakad naisfiguurid (on nad, rätikud käes, teel ujuma või juba tagasiteel, jäägu igaühe tõlgendada) mõjuvad otsekui skulptuurigrupp.

Ehedat ajastumärki kannab Jüri Kase värviküllane teos „Eneseleidmine“ (1978). Kogu Jüri Kase hilisem mahukas looming on abstraktne; „Eneseleidmine“ iseloomustab kunstniku varajast loomeperioodi, mil ta koos põlvkonnakaaslaste Jaan Elkeni, Ando Keskküla, Andres Toltsi jt huvitus figuraalsusest ja hüperrealistlikest detailidest. Töö tagaküljel on sovetiaegsed pitserid ja allkirjad: tegemist on kavandiga teosele, mis lõplikul kujul valmis 2,5-meetrisena Kohtla-Järve pioneeride maja seinale.

Särav näide Andres Toltsi loomingust on „Väikesed maastikud XLV“ (1992), kus miniatuursed hüperrealistlikud maastikud segunevad tema popkunstikeelega.

Oksjonile läheb ka kolm graafikalehte moodsa kunsti klassikult ja ANK'64 rühmituse liidrilt Tõnis Vindilt, kelle esteetilist universumit oli võimalik imetleda paar aastat tagasi Kumus. Vint oli märgiline mees juba Eesti NSVs ja paistab, et huvi tema loomingu vastu on põlvkonnaülene, pigem legend aina kasvab.

Kohtumiseni oksjonisaalis! Meil on legende veel!