2015

VAAL GALERII KEVADOKSJON 2015 08.05.2015

Konrad Mägi
Vaal galerii kevadoksjonil tuleb enampakkumisele tuleb 59 tööd-tavapärane maht tuntud headuses.

Kui Eesti oksjoniturg 1990ndatel alustas, püsis mitmete klientide hulgas, kes uut müügivormi iseenesest tervitasid, mitu aastat siiski ka selline kahtlus: kas enampakkumistele jätkub väärt kunsti piisavalt või hakkame põhiliselt pakkuma muuseumide fookusest välja jäänud teisejärgulisi töid? Nüüd, veerandsada aastat hiljem, võib rahumeeli märkida, et tollane skepsis ei pidanud paika. Kuigi oksjonipilt on olnud kirju, sest ka korraldajaid on jagunud seinast seina, on meie tagasiside olnud selgelt positiivne – vau, kust te need tööd olete leidnud; selle maali väljatulek esimest korda pärast sõda on juba ainuüksi kultuurilooline sündmus; kui imepärane teos autori loomingu kõrgajast.
 
Siin avanev valik kinnitab juba väljaöeldud hinnanguid. Kevadist enampakkumist pingestab kindlasti Konrad Mägi teos “Capri motiiv” (1922-1923). Konrad Mägi on üksmeelsel hinnangul meie 20. sajandi kunsti suurimaid legende, kelle loomingu paremik tundus olevat Tallinna ja Tartu muuseumide valduses. Tema Capri motiivide teosed on väärtuslikud ja haruldased, see on üldse viies kord Eesti oksjonite ajaloos, kui selle motiiviga teos tuleb enampakkumisele. Kui arvestada, et meie mõlemal suurimal kunstimuuseumil on Mägi loomingust väga hea valik, siis on järgnenud buum erakogujate hulgas olnud tasakaalustava mõjuga ka rahvuskultuuri väärtustamise ja – miks ka mitte – sellele juurdepääsu seisukohalt. Vaadakem kasvõi statistikat, kui palju on näiteks viimasel kümnel aastal olnud kunstinäitustel võimalus nautida Mägi loomingut tänu erakogude initsiatiivile. Kindlasti on just oksjonitel olnud stimuleeriv mõju, et suurmehe töid on tulnud ringlusse rohkem, kui 25 aastat tagasi võinuks arvata. Siinkohal on korrektne märkida, et Mägi loominguline pärand on kunstiteadlastel siiski üsna põhjalikult läbi uuritud.

Klassika kontekstis väärib eraldi väljatoomist veel Johannes Võerahansu “Lambapügajad” (1945). Olgugi tegemist kavandiga (põhiteos EKMi kogus), on see vormistatud põhjalikkusega, mis välistab eskiislikkuse, nii figuraalsus kui rannamaastik on detailselt läbi töötatud. Ants Laikmaa pastell  “Vana talu Läänemaal” (1933) liigitub nagu Võerahansugi teos oma motiivilt eepilisse laadi, millega kunstnik on enim tuntust kogunud.
 
Hea tava kohaselt oleme hoolikalt sõelunud, et valida välja uuema kunsti sektsioon. Ja see ongi saanud tähenduslikult tihe. Rõõmustav on märkida, et kaks tööd on esindatud  Sirje Helme kogumikus “Popkunst Forever”:  Leonhard Lapini “Naisakt” (1970) on nagu omaaegne samizdati jutustus, mida tuleb lugeda nö ridade vahelt (sinimustvalge värvilahendus, rõhutatult äraspidine esteetika, lõikav must joon); Malle Leisi ”Kolm laegast” (1967) on märgiline nii oma kompositsiooni struktuurilt (inimesed kastides) kui ka avangardile iseloomuliku ergava värvilahenduse poolest. Nende teoste jõudmine valikusse pakub galeriile võimaluse tähistada väikest töövõitu. Eesti väheste kunstidünastiate kontekstis on huvitav vaadata, kuidas Mari Roosvaldi varasema perioodi töö markeerib isa Evald Okase poeetikat just eeskätt detailide kaudu.
 
Väga põnev näide Lepo Mikko loomingust on 1973 valminud suuremõõtmeline maal “Hommik”, talle iseloomulik figuurikompositsioon. Millegipärast on Mikko kõrgperioodi töid seni liikvel väga vähe. Niisuguse esindusliku ja museaalse väärtusega töö väljatoomine täidab mõttelise tühimiku – oleme suutnud leida midagi väga head ka sellelt nimekalt autorilt.
 
Selline on meie nägemus. Lõpliku hinnangu annad Sina, hea kunstisõber!
Enampakkumine algab neljapäeval, 21. mail kell 19.00 Vaal galeriis.

Kohtumiseni kevadoksjonil!

Oksjonikataloogiga saab tutvuda siin. 
Oksjoniteoste näitus on galeriis kohapeal avatud 11. novembrist kuni 13. novembrini.

Enampakkumise reeglid ja registreerimisinfo leiate siit. Ootame traditsioonilisi kirjalikke pakkumisi aadressil galerii@vaal.ee ning telefonipakkumisi telefonil 5302 8766

Fotol Konrad Mägi "Capri motiiv" (1922/1923) õli, lõuend, mõõdud 50x54,5 cm - oksjonil alghinnaga 54 000 eurot .