2015

ADO LILL "MODELL" 06.04.2015

Näituse avamisõhtu on neljapäeval, 9. aprillil kell 17.
Näitus on avatud 9. aprillist kuni 9. maini.

Kõhklev vaim pole kunagi kujutanud endast ohtu.
Tema vägivald on suunatud ainult iseenda vastu.
E.M Cioran “Lagunemise lühikursus”

Ado Lille maaliloomingus toimunud figuraalsest pöördest on tänaseks möödunud kümmekond aastat. Varemalt oli maalikunstnik Lill tuntud peamiselt abstraktse maalijana, kelle loomingu tunnuseks peetakse erakordset värvikäsitlust. 2000. aastatel alanud liikumist abstraktsuselt figuraalsusele esitles esmakordselt ja ülevaateliselt Harry Liivranna kureeritud isikunäitus Tallinna Kunstihoones 2007. aastal. Lille kunstnikukäekiri on ka sestpeale olnud pidevas arengus ning nüüd, kaheksa aastat pärast Kunstihoone näitust, avaneb taas võimalus vaadelda lähemalt kunstniku loomingu progressi. Vaal galerii näitusel “Modell” kohtuvad Ado Lille abstraktse perioodi monumentaalsed teosed tema viimase paari aasta figuraalmaalidega.

Lille värvikäsitlus on mahuline. Plastliivaga segatud värvi kannab ta spaatliga lõuendile kihtide kaupa, ekspressiivsust suurendavad pildipinda tehtud kraaped ja lõuenditükid. 1980. aastatest alates kasutab Lill õlivärvide asemel erksamaid akrüülvärve. Ent tavalistestki akrüülvärvidest on jäänud väheks ja seepärast on ta 2000. aastate teisest poolest asendanud need eriti erksate neoonakrüülvärvidega.
 
Põnev on aga tema suhtumine tulemusse. Vahel ei halasta Lill isegi juba näitusele väljapandud teostele. Kui ta hindab need küündimatuks, koorib ta neilt värvi kas täielikult või osaliselt maha, et luua täiesti uued tööd. Sageli tuleb see “järjekordsele” tulemusele ainult kasuks. Kõige huvitavamad on need Lille maalid, milles on kooruvat kiviseina meenutava maalipinna seest välja loetavad mitmete päevade ja nädalate kahtlused ja kõhklused ning siiski raugematu tahe anda edasi naise alasti figuuri, mille muudab tajutavaks kontrastne, söega rõhutatud joon. Olgu öeldud, et igale maalile eelneb põhjalik aktistuudium, millega Lill on oma oskusi lihvinud juba viis aastakümmet.
 
Ado Lill (s. 1932), kunstnikuna iseõppija, on suutnud ennast jäädvustada Eesti maaliajalukku ühe tundlikuma värvikäsitlusega abstraktsionistina. Teda on tunnustatud Kristjan Raua preemiaga ning tema teoseid leiab arvukate Eesti ja välismaa erakogude kõrval ka Eesti Kunstimuuseumi, Tartu kunstimuuseumi ja Tallinna Kunstihoone kogudest.

 
Pressiteksti koostas Eero Kangor.

Näitusel olevate teostega saab tutvuda siin.

Lisainfo:
Vaal galerii 
6810 871 
5302 8766 
galerii@vaal.ee