2014

VAAL GALERII SÜGISOKSJON 05.11.2014

A. Vabbe

Meie seekordne sügisoksjon pakub hea võimaluse mõtiskleda kunstielu legendide üle.

Neljapäeval 13. novembril enampakkumisele tulevate tööde hulgas on koguni kaks Konrad Mägi teost – üks maal, teine akvarell. Ja seda, et Konrad Mägi on legend, ei vaidlusta vist keegi. Kuid kas tal on meie kunstis sama koht, mis kirjanduses Tammsaarel? Või hoopis Juhan Liivil? Äkki on õigem võrrelda Jaan Oksaga? Väga õõtsuv rada on see paralleelide otsimine, aga juba fakt ise, et niimoodi saab mõelda, on ju tegelikult inspireeriv. Ja lohutav – neile, kes kurdavad, et kunst pälvib ühiskonnas vähem tähelepanu kui näiteks kirjandus või teater. Ei ole ju nii, et parnassile pääsevad kõik, kel tiivad kannavad! Nii on iga vihje või infokild, et mõni Mägi töö võib jõuda kunstiturule, tekitanud elevust kogujate seas, aga ka muuseumides ja meedias. Kuigi kõik tööd ei ole siiski läinud müügiks, on neile jagunud teistest enam tähelepanu, spekulatsioone ja kirgi.

Hoopis teistsugune legend on Villem Ormisson. Tema ei olnud tormi ja tungi mees nagu Mägi, vaid hoopis vaoshoitum, Pallase-kooli vaidlustes aktsepteeritud rahukohtunik. Iseloomulik on nende arvatavasti 1915 Viljandis ühiselt portreteeritud mustlastüdruku erinev käsitlus - Ormissoni maalil on viks linnalaps, Mägil võluv metslane. Meie oksjonil on Ormissoni loomingust suurejooneline natüürmort. Haruldane leid, kuivõrd tema töid liigub väga vähe. Kui Mägi pärandist on teada, et palju seigelnud klassiku töid on veel erakogudes väljaspool Eestit nii Soomes, Rootsis kui Norras, siis Ormissoni „geograafia“ on kodumaisem ning tööde arv ka väiksem.

Märkides kunstnike erinevusi, võib tõdeda, et mõlemast on saanud legendid. Kellest siis ikkagi saab legend, kellest mitte? See oli suur küsimus kümmekond aastat tagasi, kui Mägi maalid hakkasid lööma hinnarekordeid. Miks just tema? Mis seal on siis nii erilist? Kokkuvõtvalt jäi tookord kõlama kolm eeltingimust. Legendi jaoks on vaja: isikupärast käekirja, kunstiteadlaste poolt hästi läbiuuritud pärandit ja ... traagilist saatust. Ormissoni ja Mägi mustrid kattuvad ses osas tõepoolest selgesti.

Siiski on see vaid üks võimalik tõlgendus. Mõõtes legende tõsimeelsel ilmel universaalsete diagnostikavahenditega, loome üksnes näilist selgust. „Võtke valget!“ soovitanud Ormisson Pallases õpilastele. Kui keegi aga seejärel valge värviga üle pingutas, kõlas jälle „Läheb lubjaseks!“ Kunst, mis jõuab legendidesse, sünnibki kusagil seal vahepeal. Kusjuures „kusagil“ on täpseim mõõtühik.

Kohtumiseni Vaala oksjonisaalis, meil on legende veel!

Enampakkumine algab neljapäeval, 13. novembril kell 19.00 Vaal galeriis.

Oksjonikataloogiga saab tutvuda siin. 
Oksjoniteoste näitus on galeriis kohapeal avatud 11. novembrist kuni 13. novembrini.

Enampakkumise reeglid ja registreerimisinfo leiate siit. Ootame traditsioonilisi kirjalikke pakkumisi aadressil galerii@vaal.ee ning telefonipakkumisi telefonil 5302 8766.