2019

KUNSTNIKUVESTLUS NÄITUSEL "MIS JUHTUS PUNAMÜTSIKESTEGA?" 16.02.2019Olete oodatud vestlusringi Terje Ojaveriga laupäeval, 16. veebruaril kell 14:00 Vaal galeriis näitusel "Mis juhtus Punamütsikestega?". Vestlusringis Terje Ojaver, Eha Komissarov ja Rebeka Põldsam.

Mis siis ikkagi juhtus Punamütsikestega ehk millest on Terje Ojaveri uus näitus? Kuidas on kunstnik jõudnud "Elaja" või oma paljude autoportreede kujunditeni ja millest ta üldse kunsti teeb? Kuidas töötab skulptor materjaliga ehk milline on Ojaveri kunsti köögipool? Veel räägime sellest, missugune oli skulptuurikunst eelmistel kümnenditel, milliseks on see saanud nüüd kui kunstnike ühiskondlik roll on oluliselt muutunud ning milliste dilemmade ees Terje Ojaver kunstnikuna täna seisab?  

Terje Ojaver (s. 1955) on esinenud näitustel 1982. aastast ning lõpetas Eesti Riikliku Kunstiinstituudi skulptuuri eriala 1985. aastal. Lisaks arvukatele näitustele Eestis on Terje Ojaver osalenud näitustel mitmel pool Euroopas, Venemaal, Hiinas ja Austraalias. Tema tuntumateks avaliku ruumi teosteks on kindral Laidoneri ratsamonument Viljandi lossimägedes, Betti Alveri monument Jõgeval ja Valga gümnaasiumi skulptuur poisist hoolaual. 2016. aastal avati Purkus huumorimuuseum, kuhu on deponeeritud valik Ojaveri 2010ndate kujudest. Ta on olnud Kujurite Ühenduse juhatuses aastatel 2005-2015 ning õpetanud EKAs ja Tartu Kõrgemas Kunstikoolis Pallas üle kümne aasta nii meistriklasse, joonistamist kui vormi ja installatsiooni.

Eha Komissarov (s. 1947) on Kumu kunstimuuseumi kaasaegse kunsti kuraator. Komissarovi värskeim kuraatorinäitus on "Salatoimikud. 1990ndate kartoteek" koostöös Anders Härmiga. Komissarovi kriitilise pilgu alt on läbi käinud kogu eesti kunsti ajalugu, aga erilist tähelepanu on ta kunstiteooriate tõlgendamise kõrval pööranud kaasaegse kunsti ühiskonnakriitiliste praktikate mõtestamisele. 

Rebeka Põldsam (s. 1989) on vabakutseline kunstikriitik ja kuraator ning Tartu Ülikooli etnoloogia doktorant. Ta on kureerinud rahvusvahelisi näituseid, koostanud kunstnikuraamatuid ning õpetanud moodsa kunsti ajalugu ja teooriat EKA külalisõppejõuna. Põldsami uurimistöö keskmes on olnud kväärid ja feministlikud kunstipraktikad ja -teooriad, naiskunsti ajalugu, skulptuur ja installatsioon.

Ojaveri näituse "Mis juhtus Punamütsikestega?" on avatud 2.märtsini.

Vaal galerii
+372 6810 871
+372 5302 8766
galerii@vaal.ee 
Tartu mnt 80d, 10112 Tallinn