2017

KONRAD MÄE PREEMIA LAUREAAT 2017 ON KRISTI KONGI


Kunstipreemia žürii liikmed Mari Roosvalt ja Mart Vainre Eesti Maalikunstnike Liidust, Maria Arusoo ja Inga Heamägi Eesti Kultuurkapitalist, Vano Allsalu ja Elin Kard Eesti Kunstnike Liidust otsustasid 2017. aasta Konrad Mäe nimelise preemia ja medali omistada maalikunstnik Kristi Kongile isiknäituste „Aberratsioon. Harjutused valguse ja varjuga“ eest Vaal galeriis ja „Kas oled end näinud?“ eest Hobusepea galeriis ning osalemiste eest mitmetel grupinäitustel.

Konrad Mäe preemia on kõrgeim tunnustus maalikunstnikule Eestis.

Vaal galeriil on hea meel tõdeda, et juba kaks aastat järjest on laureaadid võitnud preemia näitustega, mis on sündinud just koostöös Vaalaga. Eelmisel aastal võitis Konrad Mäe preemia Sirja-Liisa Eelma näitusega "Tühi tähi". Galerii on saanud võimaluse töötada kõrgetasemeliste ja põnevate projektidega, mis on olulisel määral rikastanud Eesti kunstimaastikku.

Kristi Kongi on oma loomingus proovinud värvi ja valgust mõtestada erinevate võtete kaudu. Näitus „Aberratsioon. Harjutused valguse ja varjuga” on alguse saanud uurimisreisilt Mexico Citys. Aberratsioon kui näituse kontseptsiooni alus tuleneb kunstniku pidevast liikumisest, mille tõttu muutus kujutis, mis omakorda on mõjutanud nendes kohtades tehtud fotosid.

Kristi Kongi on Eesti üks silmapaistvamaid maalikunstnikke kaasaegse kunsti maastikul. Ta keskendub oma töödes värvile, valgusele ja ruumile, teostades maale sageli installatiivselt või kohaspetsiifiliselt. Kongi on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli ning Eesti Kunstiakadeemia maali osakonna. Kristi Kongi pälvis 2013 Sadolini kunstipreemia, mis on vanim erakapitalil baseeruv kunstipreemia Eestis. 2016. aastal oli ta nomineeritud Eesti kaasaegse kunsti preemiale Köler Prize.

Konrad Mäe nimelist medalit ja preemiat annavad Eesti Kunstnike Liit, Eesti Kultuurkapital ja Eesti Maalikunstnike Liit alates 1979. aastast, meenutades sellega Konrad Mäe sünnipäeva 1. novembril ja Mäe olulisust siinse maalikunsti arengus. Preemia antakse maalikunsti teose, teoste seeria, näituse või kunstiprojekti eest, mis on oluliselt rikastanud eesti maalikunsti ning olnud avalikult eksponeeritud ajavahemikul väljaandmisele eelneva aasta 1. novembrist kuni väljaandmise aasta 1. novembrini.