2017

KRISTI KONGI RAAMATUESITLUS "ABERRATSIOON. HARJUTUSED VALGUSE JA VARJUGA"  5.10.2017


Olete oodatud Kristi Kongi raamatuesitlusele neljapäeval, 5. oktoobril kell 18.
Näitusest ja raamatust vestlevad Kristi Kongi ja Jan Kaus.
Muusikat esitab Argo Vals.

Kristi Kongi kunstnikuraamat "Aberratsioon. Harjutused valguse ja varjuga" mõtestab lahti näituse ideed Vaal galeriis.

Näituseidee „Aberratsioon. Harjutused valguse ja varjuga” sai alguse uurimisreisilt Mexico Cityst Mehhikos. Mõte aberratsioonist kui mõistest tuleneb vaatleja pidevast liikumisest, mille tõttu muutub ka tajukujutis, mida autor on enda silmadele ette võtnud. Väikese kaameraga mööda linna ringi kolades pildistas kunstnik hetki. Sealne valguse liikumine ja valguse ning varju kiire muutus olid suurimaks ajendiks näituse idee arenemisel ja loomisel. Paljud pildid said tehtud sõitmise ajal läbi takso akna. Oluliseks oli tabada kiiresti muutuvaid valguse ja varju momente. Sõidu ajal pildistamine jättis pildid tihti uduseks ning moodustusid täiesti uued värvisüsteemid. Iga maal pärineb kindlast kohast. Kongile sai oluliseks tabada valguse kulgemist, mida ta kohtas Mexico City tänavatel valguslaikude sees liikudes.

Kõik need eriliselt värvilised värvid tekitasid kummastavaid momente. Tulemuseks on terviklik maaliinstallatsioon, mille sees on õlimaalid lõuendil. Maalid kui valgusmaalid, mis üritavad tabada neid muutuvaid valgusemomente. 

Näitust saatev raamat esitab nii need valgusmaalid kui ka algmaterjalid - iga maali päritolu ning tekkekoha fotod. Kõik värvid maalidele on võetud nendest kohtadest lähtuvalt. Kui näitusel on fookus pööratud installatsioonile ja maalile, siis kunstnikuraamatus on nende loomeainestik – tänavapildid, majad, detailid, varjud ja valguslaigud.

Raamatus on ka kolme autori tekstid, kus on mõeldud valguse ja värvi peale.

Kristi Kongi tänab kõiki, kes raamatu valmimisele kaasa aitasid. 


Kristi Kongi "Aberratsioon. Harjutused valguse ja varjuga"

Koostaja Kristi Kongi

Tekstid: Jan Kaus, Elnara Taidre, Martin Timusk
Keeletoimetaja: Andreas Trossek
Tõlge: Gepard OÜ
Graafiline disain: Martin Rästa
Fotod: Kristi Kongi
Maalide reprod ja näitusevaated: Stanislav Stepaško


112 lk
Tallinna Raamatutrükikoda
 

Näitus on osa Tallinna Fotokuu ’17 kaasaegse kunsti biennaali galeriide programmist ning jääb avatuks kuni 14. oktoobrini.
Näitust toetavad Akzo Nobel, Sadolin ning Eesti Kultuurkapital.
Vaal galerii
+372 6810 871
+372 5302 8766
galerii@vaal.ee