2017

VAAL GALERII KEVADOKSJON 25.05.2017


Vaal galerii traditsiooniline kevadoksjon toimub neljapäeval, 25. mail algusega kell 19. Enampakkumisele tuleb 49 teost hinnatud autoritelt nagu Paul Raud, Aleksander Vardi, Ado Vabbe, Endel Kõks, Johannes Võerahansu, Eduard Wiiralt jt. 

Vaal galerii kevadoksjoni valik kutsub kunstihuvilised harivale ja tundeküllasele ajamatkale Eesti kultuuriloo radadel. Ado Vabbe ja Aleksander Vardi - mõlemad meie kunsti suurkujud - pakuvad II maailmasõja aegsest ja järgsest loomingust haruldasi näiteid, kuidas vaba vaim trotsis olusid ning püüdis sotsialistliku realismi kaanonite pealesunni all leida õhuakent vaba maailma suunal. Aktimaal oli surutud ateljeenurka, sellega tegelejat saatis süüdistus formalismis. Vardi ja Vabbe olid isiksused, kes ei leppinud, et see renessansist alanud maalitraditsioon võidaks nomenklatuuri kiiduavalduste saatel tollasest kunstipraktikast sootuks tõrjuda. Oksjonile jõudnud töödes järgivad mõlemad meistrid aktimaali esituskonventsioone viisil, mis ei ava interjööri ega identifitseeri modelli, keskendudes eeskätt maalilistele väärtustele. Vabbe „Akt“ eristub veel õhulisust andva pastoossusega ning dateerituna 1946-1951 iseloomustab selle murdelise aja vaevalist loomeprotsessi, delikaatse värvikuse toovad esile tema "Bakhanaal" (1950-1953) ja "Daam lehvikuga" (1954). Vardi on esindatud kahe nüansirikka teosega, "Suplejad" (1941) ja "Naine kübaraga" (1946).

Kultuuriloolist peatükki jätkavad olustikuvaated Krimmist ja Kaukaasiast. Kristjan Tedre 1947. aastal valminud „Salme kolhoosis“ märgib uut ajastut Eesti kunstnike loomelähetuste geograafias: Euroopa jäi raudse eesriide taha, valida olid komparteiliselt kooskõlastatud marsruudid liiduvabariikides. Salme küla, eestlaste Kaukaasia asunduse jäädvustamine on selles kontekstis õnnestunud kompromiss, sest kätkeb nii kunstilist kui dokumentaalset väärtust. Liitudes Eesti filmi ühe eduloo „Mandariinid“ ainestikuga, pakub see teos värvika killu meie kaasmaalaste jäljest kaugel võõrsil. Elmar Kitse 1961. aastal valminud „Krimmi vaade“ on suurepärane aseaine ajal, kui Vahemerest võis vaid unistada – lõunamaine rannikuvaade Jalta lähistelt pakub esteetikat, mis võib vaataja kergelt kanda ka Provence'i. Sellele teosele lisavad lummava konteksti "Valgemetsa maastik" (1948) ning "Abstraktne kompositsioon" (1967).

21. sajandi mäluvälja seest on põnev vaadata ka August Roosilehe I maailmasõja aegset teost „Kalevipoeg võitlemas sortsiga“ (1914). Kunstiteadlane Mai Levin arvab, et see teos kuulub meie rahvusromantika klassikasse.

Kaasaegsemast kunstist on valikus näiteks Epp-Maria Kokamäe suuremõõtmeline teos "Sub rosa dictum" aastast 1997, kus on tunda impressionistlikku imetabasust.

Eesti kunsti lähiloo klassikat esindavad veel Andres Tolts, Kalev Mark Kostabi, Paul Allik, Kaljo Põllu ja teised.

Oksjoniteoste näitusega saab tutvuda galeriis 22.-25. mail kell 12-18. Teoste kataloog on kättesaadav galerii kodulehel. Teoste fotod suuremas formaadis on üleval Google Drive's.

Oksjonil saab pakkumise teha oksjoni ajal saalis, telefoni teel ning eelnevalt kirjalikult. Lisainfo ja registreerumine galeriis kohapeal, telefonil 5302 8766 ning e-kirja teel galerii@vaal.ee.