2016

VAAL GALERII KEVADOKSJON 31.03.2016


V. Ormisson "Lilled" (1917-1920) õli, lõuend - oksjonil alghinnaga 18 900 eurot.

Neljapäeval, 31. märtsil kell 19 toimub Vaal galeriis klassikaline kevadoksjon. Sel korral tuleb enampakkumisele 51 teost Eesti kunstivaramust.

Üheks oksjoni tähtteoseks saame pidada Eesti kunstiklassiku Amandus Adamsoni pirnipuust skulptuuri „Sõjaviletsused“ (1928), mis on iseloomulik näide kunstniku loomingu hilisest perioodist. Veel aasta enne Adamsoni surma valminud ja Pariisi Salongi näitusele saadetud figuraalkompositsioon on meistrile omaselt teostatud äärmise täpsuse ja professionaalse tundlikkusega. Samale Pariisi näitusele saatis professor Adamson muuhulgas ka võrreldavalt keeruka kompositsiooniga, samuti pirnipuust skulptuuri „Pax (Rahu)“ (1928), mis nüüd kuulub Eesti Kunstimuuseumi kogusse. Mõlemas teoses joonistub hästi välja Adamsoni oskus kujutada hoogsaid poose ja tundelist liikumist. Pirnipuu oligi üks Adamsoni lemmikuid pronksi ja marmori kõrval. Skulptuuri sõjatemaatika loob seose Adamsoni arvukate Vabadussõja monumentidega.

Villem Ormissoni õlimaal „Lilled“ (1917 – 1920) on kindlasti sama pilkupüüdev. Ormisson oli üks Pallase koolkonna suurfiguure, kelle tuntus põhineb just puäntillistlikel natüürmortidel ja maastikel. Kõnekas on ka tõsiasi, et teosel joonistub hästi välja Ormissoni viis segada eri värvitoone valgega, mis lisab lõuendi paksule värvikihile impressionistlikku õhulisust. Maali valmimise ajal töötas Ormisson kunstipedagoogina Viljandis – lillebuketi taga avanevas vaates võib ära tunda Laidoneri platsi veetorni kujutise. Uuematest autoritest lisavad oksjonivalikusse värve Jüri Arrak, kelle maalil „Mannekeeni õhtupoolik“ seguneb arraklik tume erootika metafüüsilise maaliga, ning Kaljo Põllu, kelle teosel „Üles ja alla“ näeme korraga mitut maailma: lisaks op-kunsti meenutavale trepile on taustal kolm peidetud akent. Enn Tegova „Kolimine“ (1972) ja Vladimir Taigeri „Päikesevalguses II“ (1982) lisavad valikule hüperrealistlikku nooti. Taigeri portreemaalis on tugevalt tunda ameerikaliku fotorealismi jälge, Tegova „Kolimine“ on seevastu aga eestimaisem ja mängib popkunsti keelega.

Kõikide oksjoniteostega saab tutvuda galeriis näitusel 29. - 31. märtsil
Teoste kataloog on kättesaadav galerii kodulehel ning teoste fotod suuremas formaadis on üleval Google Drives.

Enampakkumine algab neljapäeval, 31. märtsil kell 19 Vaal galeriis.

Kohtumiseni kevadoksjonil!

Enampakkumise reeglid ja registreerimisinfo leiate siit.

Ootame eelnevaid kirjalikke pakkumisi aadressil galerii@vaal.ee ning telefonipakkumisi telefonil 5302 8766.