Avaleht

VAAL GALERII SÜGISOKSJON TOIMUB 26. NOVEMBRIL


Ludmilla Siim (s 1970) "Keskpäev" (1970) õli, lõuend; 85,5 x 105; signatuur all vasakul; alghind 5700 eur

Lugupeetud kunstisõbrad!

Vaal galerii sügisoksjon 2020 toimub 26. novembril kell 19.
Enampakkumine virtuaalsaalis algab 13. novembril kell 20.
Teoste lõpphinnad kinnitab oksjonipidaja kolmas haamrilöök galeriisaalis.
Oksjoniteoste näitus on galeriis avatud 17. novembrist teisipäevast reedeni 12–18, laupäeval 12–16.

Vaal galerii sügisene kunstioksjon 2020 tervitab kunstihuvilisi traditsioonilise väljapanekuga, mille lähtepunkt on ikka Eesti külluslik kunstiklassika, paeluvad teosed ja värvikad kunstnikud. Autorite ja teoste valik on ulatuslik: Vabbest Vindini. Teosed tulevad enampakkumisele ikka ratsionaalselt dateeringu järjekorras, mitte kunstiajaloolist mõjukust või monetaarset kaalukust arvestades.

Oksjoniteoste valikuga saab tutvuda siin (koduleht). Detailsemad fotod asuvad siin (Google Drive).

Vaal galerii sügisoksjoni valikust ei leia me seekord üksikuid, teistest töödest Mäe-kõrguselt üle küündivaid hitte, vaid rõõmustame publikut ühtlaselt kõrgetasemeliste tööde värvirikka kompositsiooniga.

Richard Uutmaa “Kasesalu” mõjub just kui mälupilt mõne nädala tagusest looduseilust. Uutmaa on äärmiselt meisterlikult tabanud sügisese metsa valgus- ja värvimänge. Loomulikult on enampakkumisel esindatud ka Richard Uutmaa meelismotiiv, ”Meri“, kuid seekord keskendub autor vaid ühele vaatele – otse rannalt marulisele merele.

Ado Vabbe teos “Ootajad” asetub ajaloo konteksti: riigikorra muutusega 1940. aastatel kaasnes ka kunstikaanoni järsk muutus. Teemad muutusid kitsamaks, toonide valik kaldus pruunide-hallide suunas. Kuid Vabbe loomingus säilis kogu värviküllus. Oksjonil olev teos äratab tähelepanu erandliku koloriidiga, kuid süvenedes tuleb ikka esile Vabbele omane värvimäng. Selles teoses on Vabbel õnnestunud väheste, kuid täpsete pintslilöökidega anda edasi toonast äraootavat meeleolu. Ado Vabbe ülevaatenäituse tuules on sügisoksjonile jõudnud neli teost 1920. aasta graafikamapist, kus kunstnik eksperimenteeris juugendist inspireeritud külluslikus kujutamislaadis. Graafikamappide väljaandmine oli toona kõrgelt hinnatud tegevus. Teoste valik Vabbe mappides erines, kuid tervikversioonid mapist on säilinud EKM-i kogudes.  

Sügisoksjoni üks meeleolukamaid teoseid on kindlasti Nikolai Kormašovi “Motovõistlus Pirital”, kus rahvarohke võistluse kujutamisel kasutab kunstnik osavalt erinevaid rütme ja mahte: ülal männinõlvakul on jalgratastel ja jalgsi uudistavad pealtvaatajad, allpool kurvis vilksatab võidusõitja. Me ei näe siin kunstnikule tuntust toonud karmi stiili, vaid pehmemaid jooni ja nüansirikkamat meeleolu.

Tõnis Vint oli vaieldamatult ajastu vaimne juht, kohati tõstetud suisa ikooni staatusesse. 1970. aastatel tõmbas Vint paralleele rokokoo ja popkunsti, juugendi ja idamaade esteetika vahele, rakendades seda mõtteviisi nii pildiruumis kui ka tegelikus keskkonnas. Tuššijoonistus “Ehitamine. Lõpp” tähistab tema ateljee valmimist 1981. aastal. Tavakohaselt on meil on hea valik

Ülo Soostri loomingust: Hiiumaa loomeperioodist “Aerutajad / Võrguparandaja”, Siberi päevilt “Autoportree”, lisaks hinnatud ja palju analüüsitud Moskva aeg. “Sürrealistlik lähenemine. Varjud tasanditel” ja “Ei midagi erilist”.

Väärtuslikke leide ja kunstielamusi jätkub sügisoksjonil paljudele kunstisõpradele. Enampakkumisele tuleb veel Oskar Kallise, Rudolf Sepa, Johannes Greenbergi, Ilmar Kruusamäe, Ludmilla Siimu, Kaljo Põllu, Aili Vindi, Peeter Mudisti, Mari Roosvalti, Uno Roosvalti, Jüri Arraku jpt teoseid.

Oksjoniteoste tausta avavad Eha Komissarovi ja Mai Levini tekstid, tekste lisandub pidevalt oksjonipäevani.

Oksjoniteoste valikuga saab tutvuda siin (koduleht). Detailsemad fotod asuvad siin (Google Drive).

Oksjonil saab pakkumisi teha enampakkumise ajal saalis, telefoni teel ning kirjalikult. Samuti olete teretulnud virtuaalsaali oksjonikeskkonnas oksjon.vaal.ee. Haamrihind on teose lõplik müügihind, millele ei lisandu pärast enampakkumist lisatasusid.

Oksjonil osalemiseks on vajalik eelregistreerumine. Virtuaalsaalis osalemiseks saab registreeruda siin. Oksjonile registreerumine lõpeb 26. novembril kell 16.00. Pärast seda kellaaega püüame küll osalussoovide registreerimist jätkata, kuid ei saa garanteerida nende jõustumist oksjoni ajaks. Saalioksjonile saab registreeruda galeriis kohapeal, telefonil 5302 8766 ning e-kirja teel galerii@vaal.ee.

Oksjonil osalemine on tasuline. Virtuaalsaalis oksjon.vaal.ee on osalemistasu 20 eurot. Galeriisaalis on osalemistasu 50 eurot. Kohtumiseni oksjonil! Vaal galerii
+372 6810 871
+372 5302 8766
galerii@vaal.ee
Tartu mnt 80L, Tallinn