Avaleht

VAAL GALERII KEVADOKSJON TOIMUB NELJAPÄEVAL 11. JUUNIL KELL 19


      Lepo Mikko "Tallinna vaade" (1955) õli, lõuend; alghind 15500 eurot.

Vaal galerii kevadoksjon toimub neljapäeval 11. juunil kell 19.

Oksjoniteoste näitus on avatud 4. juunist E-R 12-18, L 12-16.

Oksjonil saab pakkumisi teha galeriisaalis (Tartu mnt 80L), kirjalikult või oksjon.vaal.ee virtuaalplatvormil.

Oksjonil osalemiseks on vajalik eelregistreerimine. Saalioksjonil osalemiseks registreeru aadressil galerii@vaal.ee. Virtuaalsaalis oksjonil osalemiseks registreeru siin.

Oksjonile registreerumine lõppeb 11. juunil kell 16.00. Pärast seda kellaaega püüame küll osalussoovide registreerimist jätkata, kuid ei saa garanteerida nende jõustumist oksjoni ajaks.

Saalioksjonil osalemise tasu on 30 eurot. Sissepääs virtuaalsaali maksab 20 eurot. Lisainfo galeriis kohapeal, telefonil 5302 8766 ning e-kirja teel galerii@vaal.ee.

Oksjoniteoste valikuga saab tutvuda siin (koduleht). Detailsemad fotod on leitavad siit (Google Drive).

Vaal galerii seekordse kevadoksjoni kui panoraami tutvustust alustame Aleksander Vardi “Tartu vaate“ ja Lepo Mikko „Tallinna vaatega". Kaks esinduslikku maali, ajalooliselt üsna tõetruud panoraamid on ka Eesti sõjajärgse linnaelu märgiliste kohtade seisundid. Mõlemad 1950. aastate keskpaigast, tõenäolised riiklikud tellimustööd ajast, kui Stalini-järgne aeg oli juba andnud leevendusi, ent sulaaeg, mida mälus seostatakse Hruštšoviga, polnud veel täielikult kohal. Kaks eesti kunsti suurkuju, üks vanem, teine noorem, lahendamas väljakutset, kuidas kodulinna kujutada väärikalt, rahuldades tollaste otsustajate kroonulikku arusaamist, aga samas jäädes iseendaks, kunstitungla vankumatuks kandjaks. Tulemuseks on hinnaline essents, mida osati nautida selle valmides ja mis on ajaga küpsenud veel paremakski.

Eesti vaimu enesepeegeldust iseloomustab hästi veel varasemgi teos, Kristjan Raua guašilisandusega pliiatsijoonistus „Koit ja Hämarik“. „Sensuaalne,“ kommenteerib kunstiteadlane Mai Levin, „ent kõrgele kunstile omaselt tundepuhas ja ehe“. Samasugust sümbolismi ja unistuslikkust näeme varalahkunud Balder Tomasbergi akvarellis “Põhja-Eesti maastik“.

Tavakohaselt põnev valik on meil pakkuda Eduard Wiiralti pärandist. Siinkohal sissevaade vaid ühele neist: kahevärviline linoollõige “Rahvariides mees ja naine“. Eesti kunsti ühe sümbolkuju arengu kontekstis on huvitav näha, kuidas juugendstiili raamides ja ajastule omaselt ka groteski kaasates on ta nii süzees kui käekirjas juba täiesti isikupärane.

Ülo Soosteri „Vaatlus“ sümboliseerib vaba ja otsingulist inimest: just sel aastal, 1956, on kunstnik vabanenud Siberi vangilaagrist. Joonistus on autoportreeline ning väljendab ilmekalt, kuidas seitse aastat kestnud suruaja järel võib vallanduda elurõõm, katsetamistuhin. Sisekaemusega tegeles Sooster süstemaatiliselt, ka laagripäevilt on säilinud rida põnevaid autoportreid. Aga kui nood on peamiselt sissepoole pööratud seisundid, siis see joonistus eristub väljapaiskuva energiaga.

Ludmilla Siim on elav klassik, kelle nime ning mentaalset kohalolu võime nüüd leida nii Andres Toltsi kui Ando Keskküla retrospektiivides. Nende ühine sõprus ja vaimsus pärandas meile otsingulist ja kõrglaetud loomingut. „Muutuste hetkel“ on valminud juba Siimu Soome-perioodil (asus sinna 1977), ent jätkab veel Eestis kujunenud käekirja lennuka seguga sürrealismist ja hüperrealismist.

Enampakkumise ajateljel sektoriti liikudes on väljapaistev valik teoseid 1970/90. aastate  vahemikust. Oma loomingulist kõrgperioodi esindavad Andres Tolts, Jüri Palm, Vive Tolli, Sirje Runge, Kaljo Põllu jt.

Oksjonil saab pakkumisi teha enampakkumise ajal saalis, telefoni teel ning kirjalikult.

Oksjonil osalemiseks on vajalik eelregistreerimine.

Lisainfo ja registreerumine galeriis kohapeal, telefonil 5302 8766 ning e-kirja teel galerii@vaal.ee.

Teoste eest saab tasuda sularahas, ülekandega ja kaardimaksega.