Avaleht

VAAL GALERII SÜGISOKSJON TOIMUB 12. DETSEMBRIL KELL 19


          Malle Leis "Masin ja mõte" (1967) õli, lõuend; 70x115cm; alghind 13000€

Vaal galerii sügisoksjon toimub neljapäeval, 12. detsembril algusega kell 19.

Seegi oksjon toob teieni kauni valiku parimat kunstiklassikat.

Lausa omaette sektor on Eduard Wiiralti loomingust. „Akt kanepiriidel“ (1933), „Kaameli pea“ (1939) ja „Virve“ (1943/1951) on kunstniku isiklikust pärandist, st teosed, mis kuulsa kaasmaalase lahkumise järel arhiveeriti tema Pariisi kodus ning hoiti seejärel aastakümneid Rootsi riigiarhiivis. Seda ajalugu ja provenientsi kinnitab ka kunstniku pärandit hallanud Eesti Komitee tempel iga tõmmise taga. Wiiralti varasemat loomingut esindab kunstiturul veelgi harvemini kohatav puulõige „Imeelukad“ (1920).

Elegantseid valikuid ühe meistri eri loomeperioodidest ja žanridest on teisigi. Näiteks Elmar Kitse sõjapäevil valminud nüansseeritud maastikuvaade „Karjamaa“ (1944) ja hoopis hilisem etüüdlik harmooniaotsing temperas „Valged roosid“ (1970). Malle Leisilt on kaks tundlikku akvarelli - „Tulbid mustal taustal“ (1973) ja „Lillekimp sääskedega“ (1999) - talle ainuomases lausa aistitavas loodusekäsitluses. Ning 1967. aastal valminud õlimaal „Masin ja mõte“ on ilmselt kogu enampakkumise põnevamaid töid: hoogsa ja ajastuvaimulise kompositsiooni sümbolkujuks on Malle Leis valinud oma tehnika- ja kunstivisionäärist abikaasa Villu Jõgeva profiili.

Eelnevaga võrreldav kultuurilooline eriväärtus on ka Ivo Lille õlimaal „Hommage Õpetajale“ (1986). Meie ühe nimekama klaasikunstnikuna rõhutas ta alati, et sai oma esimese kunstihariduse Valdur Ohaka juures Kütiorus. See varane romantiseeritud hommage ongi kui pühendus akadeemilisele isale, kes tollal viljeles just sarnaseid nö pruuni perioodi loodusvaateid. Kunstiloolise leiuna on enampakkumisel veel Anna Luik-Püümanni „Sirelid“ (1923). Oksjonil uustulnuk, sest jäänud aastakümneteks varju, on Anna Luik-Püümann ometi esimese põlvkonna naiskunstnikuna olnud viljakas, esinenud paljudel näitustel ning muuhulgas jäädvustanud ka sarja portreesid oma kaasaegsetest.

Vaatamata talve pimedale ajale nautigem siis Eesti kunsti ja selle loojate annet! Kui jälgida Konrad Mäe näituste tagasisidet Itaalias – äsja just üks avatud Torinos – siis hakkab silma kiitus Põhjamaade ilule, siinsele erilisele valgusele, ehedale loodusele. Eks lõunamaa rahva ülistus on ülevoolav, aga kõrvaltvaade võib olla ka lihtsalt taju ja meeleolu ergutav, eriti kaamose ajal. Meeleolukaid loodusvaateid parimatest ateljeedest tuleb oksjonile terve galerii: Kalju Nageli panoraamne „Sügismaastik“ (1966), Aleksander Vardi eepilise kandvusega „Viljapõllud“ (1977), Richard Sagritsa tundeküllane „Kevad Pirita jõel“ (1958), Agu Pihelga õhuline „Rannamännid“ (1974), Lepo Mikko stiliseeritud „Nüpli järve motiiv“ (1962) jne.

Enampakkumisele tuleb 51 teost – Ülo Tedre, Kristjan Tedre, Viktor Turpi, Ado Vabbe, Johannes Võerahansu, Elmar Leppiku, Varmo Pirki, Ülo Soostri ja Artur Lokki jt loomingut. Graafikateostest tooksime välja lisaks Eduard Wiiraltile veel Jüri Arraku varajased teosed "Rõõm" (1969) ja "Ateljees" (1966), Erich Pehapi "Portree naelaga" (1933) ja "Pärast söökl" (1949), Urmas Ploomipuu "Natüürmort samovariga" (1971) ning Marje Üksise "Jalutuskäik" (1979).

Oksjoniteoste näitus on galeriis avatud alates 4. detsembrist, kolmapäevast laupäevani kell 12-16 ning oksjoninädalal, 9. detsembrist kuni 12. detsembrini kell 12-18.  Loomulikult saab teoseid näha ka eelneval kokkuleppel sobivaimal hetkel.

Kohtumiseni galeriis!

Oksjoniteoste valikuga saab tutvuda siin (koduleht).
Detailsemad fotod asuvad siin (Google Drive). 

Oksjonil saab pakkumisi teha oksjoni ajal saalis, telefoni teel ning eelnevalt kirjalikult. Lisainfo ja registreerumine galeriis kohapeal, telefonil 5302 8766 ning e-kirja teel galerii@vaal.ee.

Teoste eest saab tasuda sularahas, ülekandega või kaardimaksega.

Lisainfo:
Vaal galerii
6810 871
5302 8766 
galerii@vaal.ee