Avaleht

VAAL GALERII SÜGISOKSJONI EELVALIK


Vaal galerii traditsiooniline kevadoksjon toimub neljapäeval, 23. novembril kell 19.
Jätkame head tava tuua enampakkumisele väärt valikut meie Eesti kunstist, mis oma mitmetahulisusega suudab kõnetada paljusid.

Eelvaliku tutvustamisel oleme esile tõstnud Eerik Haameri teose „Teeandja“, Oskar Hoffmanni „Kõrtsistseeni“ ning Carl Bengtsi teose „Miku Ode portree“.

Eerik Haameri teos „Teeandja“ on üks kahest viimasest kodumaal valminud figuraalkompositsioonist ning mõlemad pälvisid tähelepanu Tallinna Kunstihoone 1943. aasta näitusel (teine maal oli „Isa ja poeg“). Maal on kibe viide paruniaegadele, kujutades mõisateelt kõrvale tõmbunud talumeest, parem käsi rusikas ja vasak mütsiga rinnal. Värvivaene koloriit võimendab trotsivat meeleolu. „Teeandja“ oli aastakümneid deponeeritud EKMis. Teos on olnud väljas mitmetel Haameri näitustel ning on reprodutseeritud TKMi ja EKMi koostöös 2008. aastal valminud kataloogis.

Carl Bengtsi teos „Lauluema Miku Ode“ on autori sugestiivne käsitlus. Ode (kodanikunimega Jevdokia Kanniste, 1857-1924) oli tuntud rahvalaulik, kelle juures kirjutas Jakob Hurt üles mitusada laulu, kokku üle 20 000 värsi. Postimees nimetab teda 20. detsembril 1930 koos Lydia Koidulaga kaheks Eesti kõige suuremaks naislaulikuks. Kunstnik Carl Bengts (1976-1934) oli Akseli Gallen-Kallela õpilane, kes käis 1922. aastal koos kolme Soome etnograafiga Setumaal. Ode on maalitud Obinitsas, Helbi külas. Teose valmimine on hästi dokumenteeritud. Teadaolevalt asus see pastellmaal koos ekspeditsiooni muude materjalidega Soomes, kust nüüd ligi 100 aastat hiljem on jõudnud tagasi Eestisse. Tegemist on kahtlematult põneva kultuuriloolise leiuga.

„Kõrtsistseen“ on Oskar Hoffmanni Peterburi-aegsele loomingule iseloomulik motiiv Eesti talupoegadega, kelle tüübid korduvad teosest teosesse. See maal meenutab EKMi kogus olevaid kompositsioone „Talumehed kaarte mängimas“ (1880ndate teine pool) ja „Kõrtsistseen“ (1902). Hoffmanni loomingut satub meie oksjonitele aeg-ajalt, kuid niisuguse mõõduga teos on siiski pigem haruldane. Hoffmann on Düsseldorfi koolkonna nimekas esindaja, kelle töödele on omane pruunikashall tonaalsus. Tartus sündinud Hoffmann jättis jälje nii Saksamaa kui Venemaa kunstiajalukku, meie jaoks kujunes aga tema loomingu eriväärtuseks Eesti külaelu ainulaadne dokumenteerimine. Teosega on kaasas EKMi eksperthinnang.

Eelvalikus olevate teostega saab tutvuda siin.
Teoste täisvalik on nähtav e-kataloogis alates 16. novembrist.

Enampakkumise reeglid ja registreerimisinfo leiate siit. Ootame kirjalikke pakkumisi aadressil galerii@vaal.ee ning telefonipakkumisi telefonil 5302 8766.

Lisainfo:
Vaal galerii
6810 871
5302 8766
galerii@vaal.ee